İşte dünyanın en zengin siyasetçileri

İşte dünyanın en zengin siyasetçileri

İngiliz The Times gazetesi, dünya siyasetinin en zengin 10 ismini belirledi.

İşte dünyanın en zengin siyasetçileri
16px
24px
21.10.2008 15:32
ABONE OLgoogle

Listede daha önce birinci sırada yer alan ABD'nin New York eyaletinin iş adamı Belediye Başkanı Michael Bloomberg 11.5 milyar dolarlık servetine rağmen ikinci sıraya geriledi. Listenin bir numarasında ise, 18 milyar dolarlık servetiyle Dağıstan asıllı Rus milletvekili Süleyman Kerimov bulunuyor. Servetini borsada kazanan Kerimov, petrol şirketi Gazpom'un hisselerini topluyor.

SHAKHTAR'IN TATAR SAHİBİ
Star gazetesinin haberine göre; en zengin siyasetçiler listesine Rus ve Ukraynalı siyasetçiler damgasını vurdu. Listenin 6 numarasında, 42 yaşındaki Ukraynalı siyasetçi Rinat Ahmedov bulunuyor. Ukrayna içindeki Rusya yanlısı Bölgeler Partisi üyesi olan Tatar asıllı Ahmedov, bu partinin en büyük finansörü konumunda. Büyük bir bankacılık holdinginin sahibi olan Ahmedov, aynı zamanda Rumen teknik direktör Lucescu'nun çalıştırdığı Shakhtar Donetsk takımının da 1996'dan beri sahibi.

OLİGARKLAR HAKİMİYETİ
Rusya'nın büyük inşaat şirketlerinden birinin en büyük hissedarı olan Rus Andrei Molçanov ise listede 7. sırada yer alıyor. 37 yaşındaki Molçanov, Rus meclisinin üst kanadı üyeliğinin yanı sıra St. Petersburg vali yardımcılığı görevini yürütüyor. 8. sıradaki Gleb Fetisov da Rus meclisinin üst kanadı üyesi. Küçük bir sermayeden zengin olan 41 yaşındaki Fetisov, telekomünikasyon ve bankacılık sektörlerinin lider şirketlerinin büyük hissedarı konumunda. Listenin 9. sırasında Ukraynalı Konsyantin Zhevago bulunuyor.

Büyük demir şirketi Ferrexpo'nun yüzde 73'üne sahip olan 34 yaşındaki Zhevago, Ukrayna'nın kadın lideri Yulia Timoşenko'nun partisinde milletvekili olarak siyaset yapıyor. İtalyan lider Silvio Berlusconi, 9.4 milyar dolarlık servetiyle en varlıklı başbakan. Berlusconi; emlak, sigorta, finans ve medya şirketlerinin yanı sıra futbol kulübü AC Milan da sahibi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde