İstanbul Park’ın yeni işletmecisi Lale Cander: Pisti bize hala teslim etmediler

İstanbul Park’ın yeni işletmecisi Lale Cander: Pisti bize hala teslim etmediler

İstanbul Park’ın yeni işletmecisi Lale Cander, pistin eski işletmecisi Intercity’nin pisti hala kendilerine teslim etmediğini açıkladı. Cander, Pirelli ile ilgili iddiaları ise yalanladı.

İstanbul Park’ın yeni işletmecisi Lale Cander: Pisti bize hala teslim etmediler
16px
24px
21.05.2024 18:16Güncelleme: 21.05.2024 18:26
ABONE OLgoogle

2 Nisan 2024’te yapılan ihale ile İstanbul Park’ın işletme hakkını 30 yıllığına üstlenen Can Eğitim ve Bilim Kurumları patronu Lale Cander, pistin eski işletmecisi Intercity’nin pisti terk edip kendilerine teslim etmediğini açıkladı.

Motorsport’tan Abdullah Çelik’e konuşan Cander, “Pistin derhal bize teslim edilmesi gerekiyor. İlgili Bakanlığımız bu konuda her türlü yardımı yapıyor ve kısa sürede sonuç alacağımıza inanıyorum” dedi.

"PİSTİN BİZE TESLİMİNİN GECİKMESİ F1'İ BİZDEN UZAKLAŞTIRIYOR"

Pistin tesliminin gecikmesinin Türkiye’nin F1 takvimine girmesini de etkilediğini söyleyen Cander şunları söyledi:

“Biz de buna göre adımlarımızı atıyoruz. Ancak pistin bize teslim edilmesinin geciktiği her gün Formula 1'i de bizden uzaklaştırıyor. 2026 takvimi için çabalıyoruz fakat bu inanılmaz gasptan dolayı ilerlemekte zorlanıyoruz. Fakat artık bir hafta içerisinde bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.”

"BU KONUDA PİRELLİ'NİN HİÇBİR DAHLİ YOKTUR"

Lale Cander, aynı zamanda Pirelli Türkiye Genel Müdürü olduğu için pist ihalesinde Formula 1’in resmi teker disbritörü Pirelli’nin de parmağı olduğu iddialarını ise yalanlayarak şunları söyledi:

“Bakın, ben Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı dışında bir iş insanıyım ve tüm dünyada bir çok proje yönetiyorum. Bu konuda Pirelli'nin hiç bir dahili yoktur. Bu titrimden dolayı insanlar yazıp duruyor. Şimdi buradan bir kez daha söylemek istiyorum. Bizim bu projede bir çok yatırımcımız var. Bunun dışında yatırım yapmak için bekleyen uluslararası sermayeler bekliyor. Bu proje, ülkemiz için çok önemli olduğuna inandığım Formula 1'i geri getirmek için Lale Cander'in her şeyi ortaya koyduğu bir projedir. Ve bunu hep birlikte camia olarak başaracağız.”

Formula 1 yetkilileri ile gerekli görüşmeleri yaptığını söyleyen Lale Cander pistin teslim edilmesi halinde Türkiye’nin yarış takvimine hızla eklenmesi için çalışmalara başlanacağını açıkladı:

“Bu görüşmeler oldukça hassas ama her şey yolunda bunu söyleyebilirim. Görüşmelerimiz devam ediyor ve yarışı getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca buradaki yarış ortamını da görmek istedim. En iyisini yapabilmek için bu tecrübeler çok önemli. Lale Cander iki gün boyunca Imola'daki görüşmelerini sürdürdü. Bunun dışında TOSFED yarış için gerekli onayları FIA'dan şimdiden almış durumda. Eğer bu hafta içerisinde Intercity firması İstanbul Park'ı yeni kiracısına teslim ederse Türkiye GP için atılan bu adımlar çok hızlı şekilde karşılık bulacak gibi gözüküyor.”

Lale Cander ve F1 CEO'su Stefano Domenicali

İSTANBUL PARK'TA "TÜRKİYE'DE YILIN OTOMOBİLİ" YARIŞMASININ TEST SÜRÜŞÜ YAPILDI

Öte yandan Lale Cander'in bu açıklamaları yaptığı gün İstanbul Park'ta "Türkiye'de Yılın Otomobili" yarışmasının test sürüşleri yapıldı.

Bosch, Bridgestone, D-Expert, Intercity İstanbul Park, Shell Helix Motor Yağları ve sigortaladim.com sponsorluğunda düzenlenen yarışmanın test sürüşünde pistin hala Intercity İstanbul Park adıyla etkinliklere ev sahipliği yaptığı görüldü.

Ne olmuştu?

İstanbul’un Tuzla ilçesindeki İstanbul Park’ın kullanım hakkı Temmuz 2023’te sona ermesine rağmen Intercity şirketi İstanbul Park’ı boşaltmamış, Tuzla Kaymakamlığı’ndan pistin boşaltılması için gelen yazıya rağmen ihaleye kadar pistte kalacaklarını açıklamışlardı.

2 Nisan 2024’te gerçekleşen ihaleyi Can Holding bünyesinde bulunan, Pirelli Türkiye Genel Müdürü Lale Cander’in ortağı olduğu  Can Bilim ve Eğitim Kurumları şirketi kazanmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 30 Nisan’da yaptığı açıklamada pistle ilgili ihale sürecinin devam ettiğini ve ihaleye göre Intercity’nin Mayıs’ın ilk haftasında pisti yeni işletmecisine devredeceğini açıklamıştı.

Mayıs’ın ilk haftasında gerçekleşmeyen devir-teslimin ardından Patronlar Dünyası muhabiri Mustafa Ali Aykol Tuzla’daki İstanbul Park’a gitmiş ve orada pistin boşaltılmakta olduğunu gözlemlemişti.

Patronlar Dünyası’na konuşan bir Intercity yetkilisi ise pistin 2 ay boyunca kapalı olacağını, bir kurumsal kimlik değişimi süreci yaşandığını söylemişti.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde