İstanbul 'Müzik' diyecek

İstanbul 'Müzik' diyecek

BU YIL 34. YAPILAN İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ, DÜNYA SANATÇILARINI AĞIRLIYOR.

İstanbul 'Müzik' diyecek
16px
24px
30.03.2006 23:53Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Sponsorluğunu bu yıldan itibaren Borusan Holding üstlendiği İstanbul Müzik Festivali 1000’i aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayarak, izleyenlere müzikle dolu yaz akşamları yaşatacak. İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, 7 orkestra, 6 oda müziği, 4 resital, 2 opera ve 2 vokal müzik konseri olmak üzere toplam 27 etkinlik yer alıyor.

Borusan Holding, önümüzdeki 10 yıl için İstanbul Müzik Festivali’nin sponsorluğunu üstlendi. Sosyal sorumluluk çalışmalarında çıtayı daha yüksek bir noktaya çıkarma hedefindeki Borusan Holding, bundan sonra faaliyetlerinin odağına klasik müziği alacak.

34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programı, Çırağan Oteli Bellini Salonu’nda düzenlenen bir kokteyl ile tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, iş kollarında yakaladıkları yüksek performansa paralel olarak sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarında da çıtayı daha yüksek bir noktaya çıkarmak istediklerini vurgulayarak,  “Borusan son on yılda sosyal sorumluluk faaliyetlerine 35 milyon $’lık bir bütçe ayırmıştır. 2006-2010 yılları arası için yaptığımız yeni 5 yıllık stratejik planda ise, sosyal sorumluluk çalışmalarına 25 milyon $ kaynak ayırma kararı aldık. Bu kaynağın önemli bir bölümünü de, BIFO ve 10 yıl boyunca sponsorluğunu üstlendiğimiz İstanbul Müzik Festivali’ne yönelteceğiz. Borusan ve İKSV’nin, el ele vererek İstanbul Müzik Festivali’nin dünya çapındaki ağırlığını da, daha üst noktalara taşıyacağımıza eminim” dedi.

34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali temasını, ünlü besteci Mozart’ın doğumunun 250. yılı olması dolayısıyla “Doğumunun 250. Yılında Mozart” olarak belirledi. Mozart, bu yıl yapıtlarını seslendiren topluluk ve sanatçılar tarafından tüm dünyayla birlikte İstanbul Müzik Festivali’nde de kendini hissettirecek. 

İstanbul Müzik Festivali’nin programında Fransız Hükümeti ve Türkiye’deki Fransız Kültür Merkezleri’nin desteğiyle gerçekleşen Fransız Baharı kapsamında yer alan ünlü Fransız barok orkestrası Les Arts Florissants, çağdaş ve klasik Fransız bestecilerin eserlerini seslendirecekler.

İstanbul Müzik Festivali’nin Mozart’ın yapıtlarını yorumlayacak olan seçkin konuklarının arasında Basel Oda Orkestrası, Hélène Grimaud, Maria João Pires, Hüseyin Sermet, Julian Rachlin, La Petite Bande ve Tabea Zimmermann gibi isimler yer alıyor.  Festival ayrıca Cecilia Bartoli ve Freiburg Barok Orkestrası ile izleyicilerine çok özel akşamlar yaşatacak.

Bu yılın bir diğer özelliği de 1996 yılından bu yana sahnelenmeyen ve bir festival klasiği haline gelmiş olan, Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasının Yekta Kara tarafından Topkapı Sarayı’nda sahneye konacak olan modern yorumu olacak.

İzleyicilerini kentin altı değişik köşesindeki mekanlarda ağırlayacak olan İstanbul Müzik Festivali’ne bu yıl Aya İrini Müzesi, Darphane-i Amire Binaları, Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, İşSanat Konser Salonu ve Topkapı Sarayı ev sahipliği yapacak.

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI’NDAN ÖZEL GÖSTERİ

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın müzikseverlere bir de sürprizi var. IKSV’nin özel projeleri kapsamında; yaşayan en önemli cazcılardan Chick Corea, Bayerische Kammerphilharmonie ile birlikte Credit Suisse sponsorluğunda İstanbul’a konuk olacak. Corea, “In the Spirit of Mozart” başlıklı konser programında önce kendi eseri olan 2. Piyano Konçertosu’nu ardından da Mozart’ın 24. Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde