İsrail,Lübnan'ı vuruyor en çok bizim borsa sarsılıyor

İsrail,Lübnan'ı vuruyor en çok bizim borsa sarsılıyor

İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları tüm dünya piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Avrupa borsaları ile birlikte düşmeye devam eden İMKB, dün 3.34 ile en çok değer kaybeden borsa oldu.

İsrail,Lübnan'ı vuruyor en çok bizim borsa sarsılıyor
16px
24px
18.07.2006 13:36
ABONE OLgoogle

ORTADOĞU’da artan gerginlik piyasalarda moralleri iyice bozdu. Geçen haftayı yüzde 6.5 kayıpla kapatan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bu haftaya da sert satışlarla başladı. Döviz ve faiz oranları da yükseliş trendini sürdürdü. Ortadoğu gerginliği öncesinde, global faiz tedirginliği, cumhurbaşkanlığı seçimleri, enflasyon, cari açık endişeleri ve AB ile ilişkiler gibi konular üzerinde yoğunlaşan piyasaların, bir hafta önce İsrail’in Lübnan’a saldırısı ile yeni bir girdaba girdiğine dikkat çekiliyor.

ENDEKS 32 BİN SINIRINDA: İMKB 100 endeksi, ilk seansı yüzde 3.81 kayıpla tamamladı. Yüzde 4’e varan kayıplarla, en düşük 32 bin 195 puanı gören endeks, gün içinde bu seviyelerden gelen tepki alımları ile biraz toparlandı ve günü yüzde 3.34 kayıpla 32 bin 702 puandan tamamladı. İşlem hacmi 821 milyon YTL düzeyinde gerçekleşti. Borsaların son bir hafta içinde savaş girdabına girdiğine dikkat çeken analistler, bundan en büyük darbeyi İMKB’nin yediğini belirtiyorlar. Dün yüzde 3.34 oranında düşen borsa, geçen hatayı yüzde 6.55 oranında gerilemişti.

EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKEYİZ: Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, piyasalarda geçen haftadan itibaren yeni bir sürece girdiğine dikkat çekerek, son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Geçen hafta İsrail’in Lübnan’a saldırmasıyla başlayan Ortadoğu’daki gerilim, başta İMKB olmak üzere tüm dünya borsalarında önemli düşüşlere yolaçtı. Bölgede savaşın yayılma endişeleri ile petrol sürekli yeni rekor değerlere ulaştı. Yatırım için güvenli liman olarak nitelendirilen altın ve döviz artan taleble yükselişe geçti. Asya’dan Avrupa ve Amerika kıtasına kadar tüm menkul kıymet borsaları ise değer kaybetti. Ancak bunlar içinde en hızlı değer kaybeden, bölgeye en yakın sınır ülke durumunda bulunan Türkiye borsası oldu. Evet bölgedeki gerilimden en fazla etkilenen ülke durumundayız."

AVRUPA DA EKSİDE: Haftanın ilk seansını artıda başlayan Avrupa borsaları da, Ortadoğu’da gerginliğin tırmanmasıyla gün içinde ağır basan satışlarla eksiye geçti. Londra Borsası’nda FTSE 100 endeksi, öğle saatlerinde yüzde 0.30 oranında düşüşteydi. Lokomotif hisselerin bulunduğu FTSEurofirst 300 endeksi de öğle saatlerinde yüzde 0.84 oranında kayıpla işlem gördü. Ortadoğu’daki gerginlik Asya borsalarını da olumsuz etkiliyor. 6 yıl aradan sonra geçen hafta "sıfır faiz" dönemini sona erdiren dünyanın en büyüklerniden Tokyo Borsası da bu haftaya düşüşle başladı. Tokyo’da Nikkei Endeksi, yüzde 1.87 kayıpla 14 bin 824 seviyesinde kapandı.

Faiz yüzde 20’nin üzerinde

ORTADOĞU’daki tedirginlik faiz ve döviz cephesini de etkiledi. Gösterge kağıdın bileşiği, dün gelen satışlarla yüzde 20’nin üzerine çıktı ve yüzde 20.30’a kadar yükseldi. ABD Doları, bankalararası piyasada, 1.58 YTL ile 1.60 YTL arasında işlem gördü.

Yabancılar pozisyon açmaz, tedirginlik azalarak sürer

AK Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder, İMKB’nin çok enterasan bir noktaya geldiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: "Savaş çıkmadan önce 32 bini görür deniyordu. Bu seviyeler bir anlamda zaten bekleniyordu. Ancak bölgede savaşın patlaması ile birlikte bu seviyelerin altı da görülebilir. Borsaya yabancı yatırımcının gelmesi lazım. Ancak bu koşullarda yabancılar da pozisyon açmaz. Bölgede gerginliğin ne kadar süreceğini kestirmek zor. Bu gelişmelerin piyasalara etkisi önümüzdeki günlerde bir miktar azalır. Ancak tedirginlik sürer." 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde