İsrail, 'Erdoğan'ın bebeğini' yağmalıyor

İsrail, 'Erdoğan'ın bebeğini' yağmalıyor

Bir askerinin Filistinli eylemciler tarafından kaçırılmasından sonra Filistin'de operasyonlarını sürdüren İsrail, son olarak, açılması için Türkiye'nin yoğun çaba harcadığı Erez Sanayi Sitesi'ne girdi.

İsrail, 'Erdoğan'ın bebeğini' yağmalıyor
16px
24px
05.07.2006 13:37
ABONE OLgoogle

İsrail basını tarafından "Erdoğan'ın Bebeği" olarak nitelendirilen Erez'in yağmalandığı yönünde haberler geliyor.

İsrail ordusunun 15 tank, çok sayıda zırhlı araç ve askerle birlikte Erez Sanayi Bölgesi'ne girdiği bildirildi. İsrail ordusunun Erez'de "tünel ve patlayıcı düzenek" aradığı kaydedildi. İsrail ordusunun, bir askerin kazılan bir tünelden sızan Filistinli direniş grupları tarafından kaçırılmasının ardından başlattığı "Yaz Yağmurları" operasyonu kapsamında Erez bölgesine dün öğleden sonra girdiği ifade edildi.

İsrail'de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesine göre İsrailli yetkililer, tünel tehlikesinin hala mevcut olduğunu ve sadece İsrail askerlerini değil Gazze Şeridi'ne yakın toplulukları da tehdit ettiğini söyledi.

"EREZ YAĞMALANIYOR"

Washington Post gazetesi de İsrail ordusunun Erez'e 15 tank, çok sayıda zırhlı araç soktuğunu, bölgede tünel ve patlayıcı aradığını yazdı. Gazete, İsralli askerlerin Erez'e girmesinin ardından sanayi sitesini koruyan Filistin polisinin görev yerlerini terk ettiğini, bunun üzerine yüzlerce Filistinli'nin Sanayi Bölgesindeki metalleri, kapıları hatta sokak lambalarını bile söktüğünü belirtti.

Haberde, çok sayıda genç Filistinlinin Erez'deki fabrikalara girerek alüminyum, mobilya, motor parçaları, kıyafet gibi satılabilecek çok sayıda eşyayı aldığı ve bunları eşekler ve araçlarla götürdüğü bildirildi. Haberde ayrıca, Erez'de silahların da birkaç kez ateşlendiğini, ancak herhangi bir ölüm haberinin bulunmadığı bildirildi.

İngiliz Times gazetesi de İsrail tanklarının ve askerlerinin Erez'e girdiğini yazdı.
 
Türkiye, Filistin ekonomisini canlandırmak ve işsizliği önlemek için TOBB işbirliğiyle Erez Sanayi Bölgesi'ne
5 milyon dolarlık yatırım yapma kararı almıştı.

"EREZ ERDOĞAN'IN BEBEĞİYDİ"

Erez Sanayi Sitesi'nin yeniden faaliyete geçmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yoğun çaba sarf etmişti. Ocak ayı başında Filistin'e giden Gül, burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından desteklenen Erez Sanayi Bölgesi'nin imza törenine katılmıştı.

Erez, İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post gazetesi tarafından "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bebeği" olarak nitelendirilmişti. Projenin 6 bin Filistinliye iş imkanı sağlaması bekleniyordu.

Konu, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin Ankara ziyaretinde de gündeme gelmişti. Erez projesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yürütüyordu. Proje, İsrail, Filistin ve Türkiye'den yetkilerin oluşturduğu Ankara Forumu toplantılarının da önemli bir gündem maddesini oluşturuyordu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde