İsmail Cem, son yolculuğuna uğurlandı

İsmail Cem, son yolculuğuna uğurlandı

Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, son yolculuğuna uğurlandı

İsmail Cem, son yolculuğuna uğurlandı
16px
24px
26.01.2007 15:36
ABONE OLgoogle

Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğu'na uğurlandı. Binlerce kişinin katıldığı törenin ardından Cem'in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı bir konuşma yaptı. Çağrıcı konuşmasında, dürüstlüğüyle insanlara örnek olan İsmail Cem'i bütün ülkenin beyefendi kişiliğiyle tanıdığını söyledi. Devlet töreni düzenlenerek kaldırılan Cem'in naşı, sevenlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı
İsmail Cem için Teşvikiye Camii'nde Cuma namazını müteakiben cenaze namazı kılındı. Cenazeye, siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Cenazeye katılanlar arasında; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan, Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Amerika Büyükelçisi Wilson, eski bakanlar ve milletvekilleri yer aldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise törene çelenk gönderdi. İsmail Cem için camii avlusunda açılan taziye defterine de sevenleri duygularını yazdı.

İsmail Cem'in Türk bayrağına sarılı tabutu, saat 11:00 sıralarında camiye getirilerek musalla taşına konuldu. Cem'in yakınları ve sevenleri sabah saatlerinden itibaren camii avlusunu doldurmaya başladı. Camii girişinde oluşturulan platformda Cem'in eşi Elçin ve kızı İpek Taha Cem ile oğlu Kerim Cem taziyeleri kabul etti. Daha sonra camiye Erdoğan gelerek Cuma namazı için camiye girdi. Kılınan Cuma namazının ardından cenaze namazına geçildi. Cenaze namazını Teşvikiye Camii imamı kıldırdı. Namazın ardından cemaate Cem'in şiirinin bir kısmını okuyan imam, "Boşuna geçmedi hayatım, ben böyle veda etmeliyim." diyerek şiiri cenazeye katılanlarla paylaştı.

İmamın ardından İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı da bir konuşma yaptı. Çağrıcı konuşmasında, camii avlusunda Cem'in çok yakın dostlarının bulunduğunu ve onu son yolculuğuna uğurlamak için toplandıklarını anlattı. Cem'i ülkenin bütün yurttaşlarının iyi tanıdığını ve beyefendi kişiliğe sahip olan bir değerin kaybedildiğini söyledi. Çağrıcı konuşmasını, "Bir dürüstlük örneği olan insanı hakkın rahmetine gönderiyoruz. İnancımıza göre bu bir bakıma bir düğün gecesidir. Allah onu vardığı yerde mahcup etmesin." ifadeleriyle tamamladı. Çağrıcı, konuşmasının ardından camii avlusunda bulunanlardan İsmail Cem için helallik istedi.

DEVLET TÖRENİ DÜZENLENDİ

Duanın ardından Cem'in cenazesi protokolde görevli polisler tarafından omuzlara alındı. Cenaze Başbakan Erdoğan ve diğer devlet erkânının önünden geçirilerek, camii kapısında bekleyen cenaze aracına götürüldü. Cenazenin araca konulması ve aracın cadde üzerinden hareket etmesi sırasında bir grup, "Türkiye laiktir laik kalacak" şeklinde slogan atmak istedi. Slogan atmak isteyenler cenazeye katılanlar tarafından slogan atmamaları yönünde uyarıldı.

Son yolculuğuna uğurlanan eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem için resmi tören düzenlendi. Başbakan Erdoğan, Deniz Baykal, Tansu Çiller ve Yunanistan eski İçişleri Bakanı Papandreu, cenazenin geçişi sırasında saygı duruşunda bulundu.

Cenaze aracının hareket etmesi caddede toplanan kalabalık nedeniyle bir süre gecikti. Kalabalığın dağılmasıyla birlikte Cem'in naşı Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürülerek defnedildi.

Bu arada, Yunanistan Dışişleri eski bakanlarından Yorgo Papandreu, İsmail Cem'in mezarına Yunanistan'da beraber diktikleri ve Türkiye'ye gelirken yanında getirdiği zeytin ağacının dallarını attı. Mezarlıktan ayrılırken soruları cevaplayan Papandreu, Cem için, "Vizyonu çok geniş bir insandı. Barış için beraber çalıştık. Çok üzgünüm." dedi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde