Işıltılı savaşta 'Şeytan'i plan

Işıltılı savaşta 'Şeytan'i plan

Gucci, Yves Saint Lauren ve Puma'nın çatı şirketi PPR, dev bir satın almaya hazırlanıyor.

Işıltılı savaşta 'Şeytan'i plan
16px
24px
08.06.2011 08:47
ABONE OLgoogle

İlk hedef lükste filmlere konu olan İtalyan Prada. Alternatifler Burberry, Hugo Boss ve Ralph Lauren... PPR ille de Prada derse, 5 milyar euroyu gözden çıkarmak zorunda...

Dünyaca ünlü lüks markaları Gucci ve Yves Saint Lauren gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız PPR (2005 yılına kadar Pinault-Printemps-Redoute adını kullanıyordu) dünya çapında bir satın almaya hazırlanıyor. Lüks alanında bir diğer Fransız LVMH'nin en büyük rakibi olarak bilinen PPR'nin başlıca hedefinde ise İtalyan devi Prada bulunuyor. Fransız ekonomi gazetesi La Tribune'ün haberine göre, son yıllarda LVMH'nin gölgesinde kalan PPR, bu yönde bir satın almayla yeniden atağa geçmek istiyor. Geçtiğimiz aylarda LVMH'nin Bulgari'yi de bünyesine katması, lüks dünyasında ibreyi bu şirkete çevirmişti.

BOSS VE BURBERRY YEDEKTE

Gazetenin şirketin üst düzey bir yetkilisinden aldığı bilgiye göre, pazarlıklar son sürat devam ediyor. François-Henri Pinaul yönetiminde geçtiğimiz yıllarda spor alanına yönelen grup, geçtiğimiz yıl ABD'li sörf markası Volcom'u, iştiraklerinden Puma'nun bünyesine katmıştı. Şirket bu satın almayla birlikte yeniden lükse yoğunlaşmak istiyor. Kaynağa göre PPR'ın hedefinde dünyaca ünlü markalar var. Hugo Boss, (piyasa değeri 4.4 milyar euro) ve Burberry'nin (piyasa değeri 6.8 milyar euro) yanı sıra Ralph Lauren, Armani ve L'Oreal de PPR'ın markajı altında. Fakat en büyük hedef İtalyan lüks devi Prada.

HALKA ARZA HAZIRLANIYOR

1913 yılında İtalya'da kurulan, 2010'da 2 milyar euro gelire ulaşan Prada'nın dünya çapında 250 mağazası bulunuyor. Hisselerin sahibi, kurucu Mario Prada'nın torunu Miuccia Prada ile onun eşi Patrizio Bertelli. Şirket 24 Haziran'da yüzde 20 hissesini Hong Kong'da halka açılacak. Arzdan gelir hedefi de 1.77 milyar euro. Analist tahminleri şirket değerini 7 milyara çıkarıyor.

2010 karı 960 milyon euro

l PPR'IN 2010 gelirleri 14.6 milyar euro.
l ŞİRKETİN 2010 net karı 960 milyon euro olarak gerçekleşti.
l VARLIKLARIN toplam değeri 24 milyar euronun üzerinde.
l PİYASA değeri 15.5 milyar euro. Toplam borcu ise 3.8 milyar euro.
l PPR'ın bünyesindeki markalardan bazıları şunlar: Gucci, Bottega Veneta, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Puma.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde