İşdünyası olarak şaşkınlık içindeyiz

İşdünyası olarak şaşkınlık içindeyiz

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Ak Parti'ye kapatma davasına tepki gösterdi...

İşdünyası olarak şaşkınlık içindeyiz
16px
24px
15.03.2008 09:48
ABONE OLgoogle
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasıyla ilgili olarak, "Bu davanın, ekonomik istikrar ve güven ortamını bozucu etkisi olacaktır. Türkiye, belirsizlik ve tedirginlik ortamına sürüklenebilir" dedi.

Başkan Yalçıntaş, "Yargıtay Başsavcılığı'nın, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Türk halkından yüzde 47 oy alarak ikinci kez iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi'ne karşı açtığı kapatma davasını, iş dünyası olarak büyük bir şaşkınlık içinde karşılıyoruz. Ayrıca bu davanın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı' haline geldiği şeklindeki soyut ifadelere dayanmasını ve Parti yöneticilerine yönelik siyasi yasaklamalar istenmesini, ülkemizin son dönemde gerçekleştirdiği demokratik ilerlemeyle bağdaştıramıyoruz" diye konuştu.

Kapatma davasının, Türkiye'nin uzun bir aradan sonra tekrar yakaladığı siyasal ve ekonomik istikrar ve güven ortamını bozucu bir etkisi olacağını kaydeden Yalçıntaş, "Ancak gerek Türk kamuoyunun, gerek Yüce Mahkeme üyelerinin, gerekse AK Parti yöneticilerinin akl-ı selimle hareket ederek, bu sıkıntılı sürecin ülkemize zarar vermeden atlatılmasını sağlayacaklarına inancımız tamdır" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma niteliklerinin Türk milletinin her ferdi tarafından özümsendiğini ve bu ilkelerden vazgeçilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan İTO Başkanı Yalçıntaş, demokratikleşme, insan hakları, eşitlik alanında atılan hiçbir adımın, maksadı dışında değerlendirilerek, Türkiye'yi sıkıntıya sokacak bir gelişmeye neden olarak gösterilemeyeceğini ifade etti.

İTO Başkanı Yalçıntaş, şöyle devam etti: "Türk iş dünyası siyasi istikrarsızlığın olduğu dönemlerde Türkiye ekonomisinin önemli fırsatlar kaybettiğine şahit olmuştur. 2002 yılında yakalanan siyasal istikrarla birlikte tesis edilen ekonomik istikrar sayesinde, 2003-2007 döneminde ise makro ekonomik istikrar açısından gerek yurt içinde gerekse yurtdışında takdirle karışlanan bir performans ortaya koyulmuştur. Türkiye ekonomisi 23'üncü çeyrektir aralıksız büyümektedir. Kişi başına milli gelir, iki katı oranda artmıştır. Ülkemiz dünyanın en büyük 17'nci ekonomisine sahip olmuştur. Ancak; bu kapatma davasıyla Türkiye bir tedirginlik ve belirsizlik ortamıyla karşı karşıya bırakılmıştır. Oysa, gerek Türkiye ekonomisinin makro dengeleri açısından gerekse yerli ve yabancı yatırımcıların kararlılığı açısından siyasi istikrar birinci önceliğe sahiptir. Siyasi istikrarı ortadan kaldırarak, yeni belirsizlikleri gündeme getirecek böylesi gelişmeler, Türkiye ekonomisini derinden etkileyecektir. Çünkü bu dava, küresel piyasalardaki sıkıntıların gelişmekte olan ekonomileri nasıl etkileyeceğinin tartışıldığı bir ortamda, Türkiye için sıkıntıların daha da büyümesi anlamına gelecektir. Bu nedenle siyasi istikrarı kalıcı kılacak açılımları ve adımları öne çıkarmak, sadece siyasi partilerimizin değil, başta kamu görevi yapan kurumlar olmak üzere tüm karar mekanizmalarının birincil görevidir."

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, iş dünyasının kapatma davasını, Türkiye ekonomisinin mevcut makro dengeleri açısından önemli bir risk olarak kabul ettiğini ve Türkiye'nin dünyadaki algılanması bakımından ise önemli bir tehdit olarak gördüğünü de belirtti. Yalçıntaş, "Ayrıca, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği noktasında önemli reformlar yaparak, müzakere sürecini başlatan bir partinin, bugün kapatma davasına muhatap olmasını da son derece ilginç buluyorum. AK Parti'nin kapatılma davasıyla karşı karşıya kalması, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni sıkıntıların habercisi olacaktır" diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde