İş dünyası iyimser

İş dünyası iyimser

İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN TEMSİLCİLERİ PİYASALARDA YAŞANAN DALGALANMA İÇİN...

İş dünyası iyimser
16px
24px
03.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başkanlığını Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ün yaptığı toplantıya katılan konuşmacılar, dalgalanmanın sürpriz olmadığı, gerekli tedbirlerin alınması halinde Türkiye’nin orta ve uzun vadede büyümeye devam edeceği görüşünde birleşti. Dünyadaki para hareketlerine dikkat çeken Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar, 2002’de uygulamaya konulan ekonomik programın miadını doldurduğunu söyledi.

Mehmet Şimşek (Ekonomist)
Türkiye uzun dönemli bir yükseliş trendinde. Dalgalanma-lar olsa da, bu süreci etkilemez.
Oğuz Satıcı (TİM Başkanı)
Keşke düzeltme sert olmasa idi. Ancak bununla üretim uçurumun kenarından döndü.
Tanıl Küçük (İSO Başkanı)
Global rüzgarların yelkeni şişirdiği dönemde gerekeni yapamadık. Üreterek büyümeliyiz.
Doğan Cansızlar (SPK Başkanı)
Sıcak paraya düzenleme getirmek şart. Tedbirler para girişi sırasında alınmalıydı.
Ömer Bolat (MÜSİAD Başkanı)
Son dalgalanma kriz olarak nitelendirilemez. Ekonomi iç siyaset malzemesi olmamalı.
Rızanur Meral (TUSKON Başkanı)
Makro göstergeler düzelirken üreticinin sıkıntıları ikinci plana itildi. Bunu şimdi anlıyoruz.

Cansızlar’a göre değişen şartlar doğrultusunda üretim odaklı ve yatırımları teşvik eden yeni bir program hazırlanmalı. İSO Başkanı Tanıl Küçük de sıcak para akışının hızlı olduğu son 3 yılda üreticinin üzerindeki vergi ve sigorta primleri gibi maliyetlerde iyileştirilme yapılması yönündeki çağrılara kulak tıkanmasını eleştirdi: “Sıcak parayla sürdürülebilir büyümenin mümkün olmadığını keşke işler yolundayken fark edebilseydik.” TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise sermaye sıkıntısı yaşanmasına farklı bir bakış getirdi. Satıcı, “Enflasyon bütün kusurları örttüğü için bize ‘borçlanarak harca’ ve stok ‘yaparak kâr et’ dediler. Biz bu kolaycılığı cebe koyduk.” diye konuştu. Merrill Lynch ekonomisti Mehmet Şimşek ise Merkez Bankası’nın yangını söndürdüğünü kaydederek, AB üyelik süreci ve siyasi istikrarın Türk ekonomisini yükselen çizgiye taşıdığını dile getirdi. MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da,

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde