İş Bankası'nın karı yüzde yüz arttı

İş Bankası'nın karı yüzde yüz arttı

İş Bankası'nın yılın ilk üç aylık döneminde net karı 408 milyon YTL olarak gerçekleşti. İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre banka, 2006 yılının ilk çeyreğinde brüt karını 780 milyon YTL'ye çıkarırken...

İş Bankası'nın karı yüzde yüz arttı
16px
24px
08.05.2006 18:28Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre banka, 2006 yılının ilk çeyreğinde brüt karını 780 milyon YTL'ye çıkarırken, bankanın aynı dönemdeki net karı, geçen yıla oranla yüzde 100 artış göstererek 408 milyon YTL olarak gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, konuya ilişkin değerlendirmesinde, İş Bankası'nın, 2006 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği performansa dikkat çekti.

2005 yılının, bilanço büyümesi ve karlılık performansları açısından tarihi bir yıl olduğunu ifade eden Özince, şunları kaydetti: '2006 yılında da bir taraftan karlılığımız sürdürülürken, diğer taraftan da büyüme hedefli politikalarımızın sonuçlarını almaya devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreğinde toplam aktiflerimiz 65,3 milyar YTL'ye ulaşırken, aktiflerimizin yüzde 36'sını oluşturan kredilerimiz yüzde 13,4 oranında arttı. Öte yandan kredilerden aldığımız faizleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 oranında büyüttük.'
Özellikle tasarruf mevduatı, ticari mevduat ve diğer mevduat kalemlerinde 2005 yılında başlayan kayda değer performans artışının, yılın ilk çeyreğinde de sürmesi sonucunda toplam mevduatlarının da sektör ortalamasının üstünde yüzde 6,6 oranında artırdıklarını bildiren Özince, yıl sonuna göre yüzde 15 oranında artış gösteren YTL mevduatları lehindeki mevduat kompozisyon değişiminin, bu çeyrekte de devam ettiğini kaydetti.

Ersin Özince, söz konusu mevduat grubunun toplam mevduatın içindeki payının yüzde 63,6 düzeyine ulaştığını bildirdi. Özince, YTL mevduatta yaşanan artışın, özellikle 2005 yılında hızlanan, aktif kompozisyonundaki YTL yönlü hareketle paralel olarak bilanço etkinliklerinin artmasına katkı sağladığını ifade etti.
İş Bankası'nın, faiz dışı gelir yaratma imkanları açısından taşıdığı üstünlüğü yılın ilk çeyreğinde de göstererek, net ücret ve komisyon gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,2 oranında artırdığına da işaret eden Ersin Özince, halkın büyük ilgisi ve çalışanların azmi ile Türkiye İş Bankası'nın dünya liginde de üst sıralara tırmanmaya devam edeceğini ifade etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde