İş Bankası, Baykal'ı dinlemedi

İş Bankası, Baykal'ı dinlemedi

İŞ BANKASI HİSSEDARI CHP LİDERİNE BANKADAN FİSKOBİRLİK KONUSUNDA RET YANIT.

İş Bankası, Baykal'ı dinlemedi
16px
24px
01.08.2006 12:40
ABONE OLgoogle

Bilal Çetin'in haberi

İş Bankası kredi için Baykal'ı da dinlemedi

Fındık üreticisine 10 ay önce aldığı ürünlerinin parasını ödeyemeyen Fiskobirlik'in kredi için başvurduğu bütün bankalar ret cevabı verince İş Bankası'nda yüzde 30'a yakın bir hisseye sahip CHP'nin Genel Başkanı Deniz Baykal devreye girdi. Ancak, İş Bankası da Baykal'a rağmen Fiskobirlik'e kredi vermeyi kabul etmedi.

2 KATRİLYON SİLİNDİ AMA...

Bankalar, Fiskobirlik'in Hazine'ye olan 2 katrilyonluk borcunu gerekçe göstererek kredi vermeyi kabul etmedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Fiskobirlik yöneticileri bankalardan kredi alamadıklarını Hazine'ye olan 2 katrilyonluk borçlarının silinmesini istedi. Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine IMF'nin karşı çıkmasına rağmen Fiskobirlik'in Hazine'ye olan 2 katrilyonluk borcu silindi.

TEMİNATA RAĞMEN RET

Fiskobirlik'in Hazine'ye olan borcunun silinmesinin ardından yöneticiler kamu ve özel bankaların kapısını yeniden çaldı. Ancak hem kamu hem de özel bankalar Fiskobirlik'e kredi vermeyi kabul etmedi. Fiskobirlik'in teminat olarak gösterdiği birçok gayrımenkule rağmen hiçbir banka kredi vermeyi kabul etmedi. Bankaların kredinin geri dönüşümünün olmayacağı endişesiyle kredi vermeyi kabul etmediği öğrenildi.

İŞ BANKASI İKNA OLMADI

Kamu ve özel bankaların kredi vermeyi kabul etmemesi üzerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal devreye girdi. Deniz Baykal'ın 10 Mayıs'ta Ordu'da yaptığı miting öncesinde İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'yi aradığı öğrenildi. CHP'nin 4 yönetim kurulu üyesinin bulunduğu İş Bankası Genel Müdürü'ne Baykal'ın "Ben Ordu'da miting yapacağım. Mitingte, 'Kamu bankaları Fiskobirlik'e kredi vermiyor. Fiskobirlik'e İş Bankası kredi verecek' şeklinde açıklama yapacağım" dediği öğrenildi. Ersin Özince'nin ise "Sayın genel başkan siz istediğiniz açıklamayı yapabilirsiniz. Ama Fiskobirlik'e kredi verirsek hiçbir yönetim kurulu üyesi yerinde kalmaz hepsi istifa eder" dediği bildirildi. Baykal ise açıklama yapamadı.

Rüşvet ve tehdit dolu sitem mektubu

İş Bankası'ndan kredi alamayan Fiskobirlik Genel Müdürü Salih Erdem'in İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'ye bir sitem mektubu yazdığı ortaya çıktı.

Erdem'in mektubunda özetle şunları kaydettiği bildirildi:

"240 bin ortak üreticimize ortak kart projesi ürün bedelinin sadece bankanızdan ödenmesi, kuruma maaş ödemeleri, 35 adet marketler zincirimizin post cihazlarının sadece bankanıza tahsis edilmesi, 100 trilyona yakın mevduatın bankanızda değerlendirilmesi gibi projelerin bazıları hayata geçmiş bazıları da geçme aşamasındaydı. Ancak, kredi talebimizi uygun görmediğiniz tarafımıza bildirilmiştir. Bu durum Türkiye İş Bankası'nın inandırıcılığına gölge düşürmüştür."

Yeni Şafak 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde