İnternetin sazan profesörleri

İnternetin sazan profesörleri

İnternet sahtekarları rahat durmuyor.Çok kısa süre önce bir profesör evlenmek vaadiyle kandırılıp dolandırılmıştı.Ancak daha kötü durumda olan profesörler de var.İşte örnekler:

İnternetin sazan profesörleri
16px
24px
26.08.2006 23:17
ABONE OLgoogle

İnternet tanışıklığını evliliğe dönüştürmek uğruna 135 bin lirasını kaptıran profesörün haline üzüldük tabii. Hem Kayseri’deki işinden oldu, hem de itibarı zedelendi.

Deşifre olmak pahasına sahtekarlığı açık etmesi çok cesur bir hareketti. Ancak daha beter duruma düşen profesörler de var. Mesela Amerikalı bir Prof., "Nigerian scam" denilen dolandırıcılık tuzağına düşüp 1.5 milyon dolarını kaybetti. Çünkü milyoner profesör daha fazla para peşindeydi. Bir İngiliz profesörün de benzer bir hile çarkında 15 bin 500 Euro’su gitti. Bizimki ise chat’te aşık olduğu kadını kanserin pençesinden kurtarmak gibi yüce bir amaç taşıyordu ve ayrıca manken Yüksel Ak’ın resmiyle kandırıldı ya, onun da daha beteri var. İngiltere’de daha geçenlerde, kadınları erkek top model resmiyle ağına düşüren bir sahtekar yakayı ele verdi. Hem de iki karısı olduğu halde üçüncüsüyle evlenmeye hazırlanırken.

İnternette chat yaptığınız adam size kendi resmi diye Marcus Schenkenberg’inkini gönderirse ne yaparsınız?

Marcus Schenkenberg’i tanıyorsanız sorun yok. Ancak eğer tanımıyorsanız önce şiddetli bir tutulma, ardından da düş kırıklığı kaçınılmaz.

İşte böyle bir olay geçen hafta İngiltere’de ortaya çıkarıldı. Kenneth Robertson adlı İskoç zat, bir çöpçatan sitesinde tanıştığı kadınlara seri şekilde Marcus resimleri göndererek ortalığı kavuruyordu. Calvin Klein külotlarının dayanılmaz erkeği Marcus’un görüntüsüne ilaveten, Uzakdoğu dövüş sanatları üstadı olduğunu da iddia ediyordu ki, bu da yalandı.

Gazete haberlerine göre, 39 yaşındaki üç çocuk babası Robertson, ağzında diş kalmamış, işsiz güçsüz bir internet bağımlısıydı. Evli olmasına karşın, Marcus resmiyle ağına düşürdüğü Amerikalı bir kadınla ta Seattle’a gidip evlenmişti ve diğer bir kurbanı olan Norveçli kadınla da net üzerinden nişanlanmıştı.

Amerikalı kadın, adamın tatlı diline tav olup Marcus sahtekarlığını affetmişti. Norveçli ise bir arkadaşına internetteki resmi gösterip "Vay canına bu Marcus Schenkenberg" çığlığıyla karşılaşınca sahtekarlık ortaya çıkmıştı.

Umudunu çöpçatan sitelerine bağlayan kadınlar hayli çaresiz olmalı ki, Norveçli de Kenneth Robertson’u affetmiş, üstelik yanına gelsin diye uçak bileti de göndermişti. Sonra da iki çocuğunu alıp İngiltere’ye gitmiş ve adamın diğer iki karısı ortaya çıkınca darmadağın olmuş, ülkesine geri dönmüştü.

EVRENSEL DOLANDIRICILIK

Kenneth Robinson, internette sahte resimle ava çıkan ne ilk, ne de son kişi. Mesela Singapur’da da geçen yılın Çinli güzellik kraliçesi Amanda Low’un resmini kullanıp, yürek paralayıcı hikayelerle erkeklerden para sızdıran "Kalene" kod adlı bir kadın aranıyor şu sıralar.

İnternet insanı tuhaf bir şekilde saflaştırıyor. Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Berçin’in, 22 yaşındaki Zühre Özdemirci’nin evlenme vaadine kanıp 135 bin lirasını kaptırması da internetin gündelik hüsranlarından biri. Chat avcısı Zühre’nin kendi yüzünü monte ettiği Yüksel Ak endamına aşık olan Berçin, geçici görevle atandığı üniversiteden geçenlerde istifa etti. Gazi Üniversitesi’ndeki işine geri döneceği söyleniyor.

Erciyes Üniversitesi’ni arayan veliler "Bu dekana mı çocuklarımızı emanet edeceğiz?" diye şikayetçi olmuşlardı.

Kibarca söylemek gerekirse, "Bir profesör bu kadar da saf olur mu?" diye geçti herkesin içinden. Ancak internet dolandırıcılığına kurban gitmek çok evrense

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde