İMMİB mini fuarda Meksikalı'ları bağladı

İMMİB mini fuarda Meksikalı'ları bağladı

Üst düzey kalitede ürünleriyle öne çıkan Meksikalı perakende zinciri El Palacio, bu yıl Türkiye'yi satın alma üssü seçti.

İMMİB mini fuarda Meksikalı'ları bağladı
16px
24px
15.02.2008 15:38
ABONE OLgoogle

El Palacio satın alma heyetine mini fuar hazırlayan İMMİB, çelikten cam eşyaya, plastikten hediyelik eşyaya kadar Türk ürünlerini tanıtarak 1.5 milyon dolarlık ihracatın kapısını araladı.

Meksika'da 11 perakende zinciri mağazası bulunan El Palacio, bu yıl Türkiye'yi satın alma üssü seçti. Üst düzey ürün grubu satışlarıyla dikkat çeken El Palacio, uluslararası satın alma faaliyetleri yürüten Amerikalı Li&Fung firmasının aracılığı ile İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ile temasa geçerek 2008'de Türkiye'ye odaklanacağını açıkladı. İşbirliğiyle ilgili İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki de “El Palacio'ya ev tekstili, cam, çelik, mobilya, plastik ve hediyelik eşya gibi ürünler satacağız. Üründen çok markalarımızla Meksika'yı etkileyeceğiz” dedi.

Yurtdışı temaslarını yoğun şekilde sürdüren İMMİB 15-16 Şubat tarihleri arasında Meksikalı üst kalite ürün grupları satışı yapan perakende zinciri El Placio'nun 11 kişilik satın alma heyetini kabul etti. Dış Ticaret Kompleksi'nde mini bir fuar hazırlayan İMMİB, firma bünyesindeki Casa Palacio Direktörü Ignacio Reynoso ve satın alma heyeti üyelerine Türk markaları ve ürünlerini tanıttı. Mini fuarda 53 Türk firması zücaciyeden çelik tencereye, plastik eşyadan cam eşyaya kadar birçok ürünü konuk heyetin beğenisine sundu.

İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, işbirliğinin içeriği ve kapsamı açısından bir ilk olduğuna dikkat çekerek Meksika ile olumlu işbirliği içerisine girdiklerinin altını çizdi. Öztiryaki, “El Palacio mağazaları üst kalite ürün gruplarıyla öne çıkan bir mağazalar zinciri. Bizden ev tekstili, cam, çelik, mobilya, plastik ve hediyelik eşya satın almak istiyorlar. Biz ürünlerden çok markalarımızla Meksika'ya girmek ve bu bakir alanda yer almak istiyoruz. Onlar ürünleri üst kalite isterken fiyatların da AB'den biraz daha altta olmasını istiyorlar. Bugünkü işbirliği sonucunda da 1.5 milyon dolarlık satış yapmayı bekliyoruz” dedi.

Türk heyeti ekim ayında Meksika'da
Öztiryaki, işbirliklerinin Turquality projesinde de öne çıkabileceğine işaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek istediklerinin de altını çizdi. Meksika ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını beklediklerini, bunun gerçekleşmesiyle de bu ülkeye yüzde 20-30 oranındaki gümrük vergilerinin ortadan kalkacağını işaret eden Öztiryaki, “El Palacio, ekim ayını Türk ayı olarak kutlayarak bizden bir heyet kabul edecek. Bu dönemde iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının da imzalanabilmesi için girişimlerde bulunacağız” diye konuştu.

Benzer satın alma anlaşmalarını başka mağaza zincirleriyle de gündeme taşıyacaklarını aktaran Öztiryaki, Meksika'ya geçtiğimiz yıl kendi sektörlerinin 2.17 milyon dolar ihracat yaptığını hatırlatarak, bu gibi satış operasyonlarıyla hedeflerini büyüteceklerini söyledi. Konuk heyet başkanı Ignacio Reynoso'da geçen yıl cirolarının 800 milyon doları bulduğunu belirterek Türkiye'ye çok daha önce gelmek istediklerini, ancak bunu bugün gerçekleştirebildiklerini vurguladı. Geçtiğimiz yıl da aynı şekilde Hindistan'ı satın alma üssü seçtiklerine değinen Reynoso, Türkiye ile işbirliklerini daha da geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizerek ekim ayında Türk heyetini ülkelerinde ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde