IMF: Para bolluğu bitti

IMF: Para bolluğu bitti

IMF'nin bugün yayımlanan 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nda, kuruluşun küresel mali sistemin toparlanmakta olduğuna ilişkin geçen yılki değerlendirmesinin geçerliliğini koruduğu, ancak...

IMF: Para bolluğu bitti
16px
24px
12.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

IMF'nin bugün yayımlanan 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nda, kuruluşun küresel mali sistemin toparlanmakta olduğuna ilişkin geçen yılki değerlendirmesinin geçerliliğini koruduğu, ancak beliren yeni meydan okumaların 2006'nın geri kalanı ve ötesinin mali görünümü hakkında 'daha dikkatli ve nüanslı' bir bakış gerektirdiği ifade edildi.
Raporda, mali piyasaların karşı karşıya bulunduğu başlıca döngüsel risklerin, "yüksek faiz oranlarından ve yüksek enflasyondan, bazı borçlu ülkelerin kredi kalitesinin kötüleşmesinden ve küresel dengesizliklerin yaratabileceği ani dalgalanma olasılığından kaynaklandığı" uyarısı yer aldı. Raporda, bununla birlikte mali piyasaların bu risklerle "oldukça rahat" başa çıkabileceği şekilde iyimser bir ifade kullanıldı.
Büyümeyi ve kârlılığı destekleyen düşük faizler ve likidite bolluğuyla karakterize olan durumun geçmişte kaldığı vurgulanan raporda, "faiz oranlarının artışa geçtiği ve kredi kalitesinin bir ölçüde kötüleşmesinin beklendiği bir dönemde pek çok sorun doğacaktır" uyarısı yapıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde