İlhan Selçuk serbest

İlhan Selçuk serbest

Ergenekon soruşturması kapsamında yaklaşık 45 saat gözaltında tutulan Selçuk dün gece savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Perinçek ve Alemdaroğlu için ise ek gözaltı süresi alındı..

İlhan Selçuk serbest
16px
24px
23.03.2008 08:48
ABONE OLgoogle

Ergenekon soruşturması kapsamında 2 gün önce gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi başyazarı ve imtiyaz sahibi İlhan Selçuk, dün gece savcılık sorgusundan sonra serbest bırakıldı. Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu için ise 24 saatlik ek gözetim süresi alındı. Cuma sabahı 04.00'te evinden alınan İlhan Selçuk, dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 5 saat süreyle ifade verdi. Emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından Selçuk, Perinçek'in koruması Yusuf Beşirik, Yusuf Tuncer, Mahir Çayan Güngör, Aydın Gergin ve Aykut Tokak ile birlikte saat 20.00 sıralarında Beşiktaş adliyesine sevkedildi.

45 SAATLİK GÖZALTI
Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye götürülen Selçuk'a kelepçe takılmadığı gözlendi. Avukatlarıyla kısa bir süre görüşme imkanı da bulan Selçuk emniyette olduğu gibi adliyede de Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e ifade veren ilk kişi oldu. Selçuk'un 21.00'de başlayan sorgusu 01.30'da bitti. Savcı İlhan Selçuk'un serbest bırakılmasına karar verdi.

Ancak yaklaşık 45 saat gözaltında kalan Selçuk hakkında yurtdışına çıkma yasağı kondu. Zanlılardan Beşirik ve Tokak da Selçuk'la birlikte serbest kaldı. Gözaltına alınan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu, Ferit İlsever ve Serhan Bolluk'un da aralarında bulunduğu 6 kişi için 24 saat ek gözaltı süresi aldı. Alemdaroğlu'nun emniyetteki sorgusu sırasında susma hakkını kullandığı öğrenildi. Alemdaroğlu'nun avukatına 70 sayfalık suçlama dosyası verildiği ve avukatın dosyadaki iddiaları incelemeden Alemdaroğlu'nun ifade vermesini istemediği öne sürüldü. İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Alemdaroğlu ile ilgili suçlamalar da belli oldu.

İŞTE SUÇLAMALAR
Selçuk'un Ergenekon soruşturması çerçevesinde 2 aydır teknik takiple izlendiği, "AK Parti hakkındaki dava iddianamesinde aktif rol oynadığı ve çeşitli çevreleri yönlendirdiği" iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Perinçek ve Alemdaroğlu'nun da AK Parti'nin kapatılması için yoğun kulis yaptıklarının da teknik takiple belirlendiği ortaya çıktı. Selçuk'un "Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda bilerek ve isteyerek görev üstlenmek" suçundan ifade verdiği öğrenildi. Emniyetin tespit ettiği görüşmelerde, gözaltına alınanların sık sık Türkiye'nin yönetilemez hale getirilmesi için adımlar atılması gerektiğini konuştukları belirlendi.

Perinçek ve arkadaşlarının konuşmalarında da "İddianame bizim toplardığımız belgelerle dolu" dediği tespit edildi. Gözaltına alınan isimlerle ilgili tutuklamaların çok daha önceden planlandığı, Perinçek ile Selçuk'un da bunu bekledikleri, bu yüzden de kapatma davasının bir an önce açılması için baskı yaptıkları da iddia edildi.

PERİNÇEK'E SORGU
İP Genel Başkan Yardımcısı avukat Mehmet Cengiz, Perinçek'in dün avukatı Mehmet Nuri Aytekin ile görüştürüldüğünü, Aytekin'in görüşmeyle ilgili şunları aktardığını söyledi: "Emniyet yetkilileri Perinçek ile cuma günü saatlik gayriresmi bir görüşme yapmış ve görüşmede, TSK ile ilişkilerini sormuş."

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde