İki tane Armani Otel yapacak

İki tane Armani Otel yapacak

5 yılda Türkiye"de 5 milyar dolarlık yatırım hedefleyen Emaar, Türkiye"de iki Armani Oteli açmayı da planlıyor

İki tane Armani Otel yapacak
16px
24px
07.04.2007 09:11
ABONE OLgoogle

Zincirlikuyu"daki Karayolları arazisini Zorlu Grubu"na kaptıran Emaar, Türkiye"de 5 yılda 5 milyar dolarlık yatırım ve Armani Oteli açmayı planlıyor. Geçen yıl Haziran ayında Atasay Kuyumculuk CEO"su Cihan Kamer"le ortaklık kuran Dubaili Emaar, Türkiye"deki yatırımlarıyla 2 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

Hastane işine girecek
Emaar Türkiye, biri İstanbul"da Boğaz"da, biri de Antalya ya da Bodrum"da olmak üzere iki Armani Oteli yapacak. Armani Residence"ın adresi ise İstanbul olacak. Projeyle ilgili bilgi veren Cihan Kamer, “Zincirlikuyu"yu alsaydık oraya Armani Otel ve residence yaparak önemli markaları Türkiye"ye getirecektik. Ama Zorlu da orası için en iyi olanı yapacaktır” dedi.

Dubai merkezli Emaar"ın önceki akşam düzenlediği basın toplantısında konuşan Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, konut projelerinin yanı sıra alışveriş ve iş merkezleri, hastane projeleri, ticari yatırımlar ve otelcilik alanlarında ilk 5 yılda 5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Balaban, Türkiye"de Cihan Kamer ve Hasan Doğan"ın yüzde 40 ortaklığıyla uzun vadeli olarak kalacaklarını belirtti.

Levent-Maslak bölgesinde alışveriş merkezi projesine sıcak bakmayan Emaar Türkiye, Lafayette alışveriş merkezini Türkiye"ye getirmeyi de planlıyor.

Karayolları"nın arazisini alsaydık Hasan Doğan ile 320 milyon dolar Koyacaktık
Cihan Kamer, Emaar"ın Türkiye"deki her projesinde farklı ortaklık payları olabileceğine dikkat çekti. “Karayolları arazisini almış olsaydınız. Hisse dağılımı nasıl olacaktı?” şeklindeki soruya ise Kamer, “Toskana Vadisi projesinde olduğu gibi olacaktı” diye cevap verdi.

Emaar"ın ilk projesinde Kamer ve Hasan Doğan"ın yüzde 40 payları bulunuyor. Dolasıyısla Karayolları arazisi 800 milyon dolara Emaar"da kalsaydı, Kamer ve Doğan ikilisinin cebinden 320 milyon dolar çıkacaktı.

Bu arada Kamer, Doğan"a gayrimenkul işine girmesini kendisinin tavsiye ettiğini de söyledi. Kamer “Ben de Doğan"ın denizcilik şirketinde hissedardım. Beni de o işe Hasan Bey teşvik etmişti. Bu kez ben kendisine bu alanı tavsiye ettim” dedi.

İETT arazisinde gurur yaptılar
Karayolları ihalesinde pazarlığı sonuna kadar sürdüren Emaar, İETT arazisi için ise istekli olmadı. Kamer bunun nedenini “İETT arazisi ile aynı aks üzerinde çok fazla proje var. Yapılacak olan da en az 4-5 proje var. Bu yüzden bölge çok fizible gelmedi” diye özetledi.

Kamer, Sama Dubai"nin verdiği fiyat ile ilgili olarak da, “Biraz prestij biraz gurur yapmış olabilirler” dedi. Bu arada Kamer, Emaar"ın Şeyhin şirketi olmadığını, hatta Sama Dubai ile Emaar"ın arasında tatlı bir rekabet bile bulunduğunu sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde