İhlas Finans için ortak aranıyor

İhlas Finans için ortak aranıyor

İhlas Holding, yeniden faaliyete geçirmek istediği, tasfiye süreci devam eden İhlas Finans Kurumu'na ortak bulmak için UBS'e yetki verdi.

İhlas Finans için ortak aranıyor
16px
24px
14.02.2008 08:26
ABONE OLgoogle

İhlas Holding, 2001 yılında faaliyet izni kaldırılan İhlas Finans'ın tekrar faaliyete geçirilmesi için çalışmalarını sürdürürken, yeni bir arayışa daha girdi.

İhlas Holding Yönetim Kurulu, önceki günkü toplantısında iştiraklerinden tasfiye halindeki İhlas Finans Kurumu ile ilgili olarak ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği de dahil olmak üzere, farklı büyüme alternatiflerinin değerlendirilmesi çalışmalarında bulunmak ve bu kapsamda görüşmeler yapmak konusunda UBS Limited-Londra şirketinin yetkilendirilmesine karar verdi.

İhlas Holding, 12 Aralık 2007'de İhlas Finans Kurumu'nun tekrar faaliyete geçirilmesi hususunda, İsviçre'de kurulu Price Waterhouse Coopers AG Switzerland firması ile münhasır mali danışmanlık sözleşmesi imzalanmıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 1995 yılında faaliyete geçen ve 2000 yılına kadar hızlı bir büyüme süreci geçiren İhlas Finans'ın faaliyet izninin, mal varlığı yetersiz olduğu gerekçesiyle, 10 Şubat 2001'de kaldırılmasına karar verdi.
 
BDDK'dan izin alınması gerek

Uzmanlar, faaliyetlerinin durdurulduğu dönemde şirket statüsünde olan İhlas Finans'ın, yeniden şirket olarak faaliyetlerine başlayabileceği görüşünde. Buna karşılık Özel Finans Kuruluşları'nın, katılım bankalarına dönüştüğünü hatırlatan uzmanlar, İhlas Finans'ın bu kapsamda değerlendirilemeyeceğini ve bu nedenle de, finans kurumu olarak faaliyet gösterebilmesi için BDDK'dan yeniden izin alması gerektiğini ileri sürüyor.

Kurumun faaliyetleri durdurulmadan önce 1 milyar 171 milyon dolar mevduat ve yaklaşık 270 bine yakın hesabı bulunuyordu. 3 Ağustos 2001'de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın gözetim ve denetimi altında kurumun tasfiye işlemlerine başlandı. İhlas Finans, tasfiye sürecinin başından bu yana toplam 489.6 milyon dolar ve 53.9 milyon euro ödeme gerçekleştirdi. Kriz öncesinde 216 bin 592 olan mudi sayısı, 75 bin 550'ye düştü.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde