İçki ruhsatsız otel Günay'ı kızdırdı

İçki ruhsatsız otel Günay'ı kızdırdı

Bakan Günay, İstanbul'da bir otelde ''Dubai modeli'' içki servisi yapıldığı iddiasına ilişkin...

İçki ruhsatsız otel Günay'ı kızdırdı
16px
24px
26.05.2008 15:43
ABONE OLgoogle
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'da bir otelde ''Dubai modeli'' içki servisi yapıldığı iddiasına ilişkin, ''Ne dini bir kaygıdan ne de siyasi bir baskıdan kaynaklanmıyor. Otelin tamamen kendi yasadışı tutumundan kaynaklanıyor" dedi.

Günay, Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından ayrılırken, gazetecilerin bugün bir gazetede yer alan İstanbul'da bir otelde ''Dubai modeli'' içki servisi yapıldığı yönündeki haberi hatırlatması üzerine, olayın ne dini bir kaygıdan ne da siyasi bir baskıdan kaynaklandığını belirterek, "Otelin tamamen kendi yasadışı tutumundan kaynaklanıyor" dedi.

Olayla ilgili bilgi ve belgelerin toplatıldığına işaret eden Günay, ''Yakında yasalar ne gerektiriyorsa her türlü cezayı görecek. Başkalarına da örnek olsun. Hiç kimsenin Türkiye'nin turizmini böyle sakil davranışlarla, yasadışı davranışlarla küçük düşürmeye kalkmaya hakkı yok'' diye konuştu.

Otelin,Turizm Bakanlığı belgesinin bulunmadığını vurgulayan Günay "Belediye belgeli bir otel. İçki ruhsatı yok. İçki ruhsatı olmayınca hiç kimseye içki vermemesi gerekiyor ama kendine göre bir yöntem uygulamış. Dün, pazar olmasına rağmen dünden itibaren gereken bilgiler ve belgeleri toplattım belediye, vilayete ve emniyete. Gereken önlemleri almaları konusunda uyarıları yaptım. Yakında yasalar ne gerektiriyorsa her türlü cezayı görecek. Başkalarına da örnek olsun. Hiç kimsenin Türkiye'nin turizmini böyle sakil davranışlarla, yasadışı davranışlarla küçük düşürmeye kalkmaya hakkı yok'' şeklinde konuştu.

Günay, Türkiye'nin herhangi bir yerinde hiç kimsenin içki yasağı gibi bir uygulamasının olmadığını vurgulayarak, ''İçki verebilmenin ruhsatı var. Bunu almış olanlar herkese verebiliyorlar. Bunu almayanlar da bu otel gibi yapamazlar. İçki ruhsatı olmayanlar kimseye veremezler. Fakat bu arkadaşlarımız fevkalede yanlış bir davranışta bulunmuşlar. bunun bedelini ödeyecekler'' diye konuştu.

"HER TÜRLÜ GERİLİM BİR AN ÖNCE SONA ERMELİ"

Günay, basın mensuplarının, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'ne davet etmesinin gerilimi azaltıp azaltamayacağına" ilişkin sorusuna ise ''Her türlü gerilimin bir an önce sona ermesi gerekiyor. Türkiye'nin esenliğe, barışa, demokrasiye, demokrasinin sürekliliğine ihtiyacı var. Demokrasi sürekli olursa Türkiye'nin ekmeği büyür, özgürlüğü büyür, insanların yüzü güler. Buna herkesin ihtiyacı var" şeklinde cevapladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde