Hükümet CEO'lara ödevini gösterecek

Hükümet CEO'lara ödevini gösterecek

Yatırım Danışma Konseyi'nin (YDK), üçüncü toplantısı bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Conrad Otel'de gerçekleştirilecek.

Hükümet CEO'lara ödevini gösterecek
16px
24px
29.06.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Önceki yıllarda düzenlenen YDK toplantılarında yatırımcı kuruluşların taleplerini dinleyen hükümet, bugün katılımcılara talepler konusunda katettiği mesafeyi anlatacak. Hükümet, taahhütlerini gerçekleştirdiğini göstermek için hazırladığı 'İlerleme Raporu'nu uluslararası firmaların CEO'larına sunacak ve yatırımlarının devamını isteyecek. Hükümetin, anlatacağı uygulamalardan bazıları şöyle:

Yatırıma destek için teşvik verilen il sayısına 13 il daha ilave edildi.

Kurumlar Vergisi yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürüldü.

İşyeri kurmak için gerekli olan başvuru evrağı sayısı 18'den 2'ye indirildi.

Yatırım Destek Ofisleri sistemi için yasal altyapı tamamlandı.

Gümrüklerde online sisteme geçildi.

Arsa ve arazi temin edilmesinde önemli gelişmeler sağlandı.

YDK'ya kimler katılacak?

YDK toplantısına, IMF'den Anne Krueger, Dünya Bankası'ndan Shigeo Katsu ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan Philippe Maystadt katılacak. Çok uluslu şirketlerden bazıları ise şöyle:

'Alshaya, American International Group, Arcelor, BNP Paribas, CISCO Systems, Citigroup, FIAT, Ford, Danone, Hyundai, Indesit, Iscar, Metro, Nortel, Toyota ve Unilever.'

Deniz Çiçek/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde