Hollanda'da marketlerde sigara satışı yasaklandı

Hollanda'da marketlerde sigara satışı yasaklandı

Hollanda’da yaklaşık iki hafta sonra süpermarketlerden sigara satın alınamayacak. Satış yasağı 1 Temmuz’da başlıyor.

Hollanda'da marketlerde sigara satışı yasaklandı
16px
24px
16.06.2024 00:06Güncelleme: 16.06.2024 00:07
ABONE OLgoogle

Hollanda’da yıllardır beklenen değişiklik iki hafta içinde yürürlüğe giriyor. 1 Temmuz'dan itibaren süpermarketlerin sigara, nargile ve elektronik sigara satmasına artık izin verilmeyecek. Bununla birlikte binlerce satış noktası ortadan kalkacak ve 2.7 milyar euroluk satış, diğer kanallara kayacak.

Tütün ve tütün ürünlerinden uzak bir nesil yetişmesi için çaba sarf eden Hollanda hükümeti, “Dumansız bir nesil” yaratma çabalarının bir parçası olarak, yıllardır bir dizi yeni kural ve yönetmelik değişikliği yapıyor. Daha önce cafe ve restoranlarda sigara içmek, kiosk, büfeler ve online mağazalarda ise satışı yasaklanmıştı. Şimdi bir adım daha ileri gidildi.

Tütün ve tütün ürünlerinin satışını daha iyi izleyebilmek adına, 1 Temmuz itibariyle sigara ve “vape” olarak adlandırılan e-sigaralar gibi tütün ürünleri satış noktaları için kayıt zorunluluğu getirildi. Süpermarketlerde sigara satışı da yasaklandı.

Sonhaber.eu’da yer alan habere göre, Devlet Sekreteri Maarten van Ooijen (Halk Sağlığı) kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Sigarayı bırakmayı kolaylaştırmak ve başlamayı zorlaştırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz” ifadesini kullanmış ve bu önlemin satış noktalarının yaklaşık 10 binden 4400’e düşüreceğini sözlerine eklemişti.

Hükümetin önümüzdeki yıllarda tütün ve tütün ürünlerinin satış noktaları ile ilgili planına göre, 2030 yılında benzin istasyonlarına satış yasağı getirilecek. 2032 yılından itibaren ise bu ürünler sadece özel mağazalarda satılabilecek. E-sigara için bu zorunluluk 2025 yılından itibaren geçerli olacak.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde