Hızlı tren seferleri başlıyor

Hızlı tren seferleri başlıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hava ve demir yollarında hızlı bir gelişmenin yaşandığını belirterek, “Yıl sonunda Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren seferleri başlayacak” dedi.

Hızlı tren seferleri başlıyor
16px
24px
09.03.2008 09:19
ABONE OLgoogle

Erzincan'a hareket etmeden önce Kahramanmaraş Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, Türkiye'nin demir yolu ve deniz ulaşımı konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yıldırım, 2003 yılından sonra demir yollarının yeniden devlet politikası haline getirildiğini, bunun ilk aşamasının demir yolları yapmak diğerinin de Türkiye'de demir yolu sanayisinin oluşması için zemin hazırlamak olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: “Tren projeleri Ankara-İstanbul ayağının Ankara Eskişehir ayağı tamamlandı, şu anda deneme seferleri devam ediyor. Bu yıl sonuna doğru yolcu taşınmaya başlanacak. Ankara-Konya arasının projesi tamamlandı, önümüzdeki günlerde ihalesine çıkılacak. İhalesi tamamlanan Eskişehir- İstanbul kısmının artık her şeyi bitti, yapım işine geçilecek.

Bunun yanında Marmaray Projesi devam ediyor. Ankara-İzmir uygulama projeleri yapılıyor. Ankara-Sivas uygulama projeleri bitti, kamulaştırma işlemleri yapılıyor. Artık, Türkiye hızlı trenle tanıştı.”

Türkiye'de şu anda hızlı trenle ilgili mevcut proje uzunluğunun 2 bin kilometreyi bulduğunu bildiren Yıldırım, “Adapazarı'nda hızlı tren fabrikaları, metro araçları fabrikası kuruldu. Üretime başlamak üzere. Yakın bir gelecekte bunun sanayisi de oluşacak. Yakın bir gelecekte insanlar ulaşımda uçak ve demir yollarını kullanacak” dedi.

“HEDEF BEYAZ LİSTE”

Türkiye'de deniz yollarının uzun bir süre ihmal edildiğini belirten Yıldırım, uluslararası deniz taşımacılığında kara listeden çıkarak gri listeye girildiğini, şimdi ise hedefin beyaz liste olduğunu söyledi.

Deniz yollarında son yıllarda yapılan yatırım ve atılımlara değinen Yıldırım, “Denizde mazotta ÖTV kaldırıldı. Yolcu taşımacılığında tersane yatırımları teşvik edildi. Türkiye denizcilik sektöründe uluslararası taşımacılıkta gri listeye girdi, kara listenden çıktı. İnşallah beyaz listede olacak” diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde