Havada dev birleşme

Havada dev birleşme

İspanyol Iberia havayolları ve İngiliz British Airways birleşme anlaşması imzaladıklarını açıkladılar.

Havada dev birleşme
16px
24px
09.04.2010 08:50
ABONE OLgoogle

İspanyol Iberia havayolları ve İngiliz British Airways birleşme  anlaşması imzaladıklarını açıkladılar.

Uzun süredir beklenen anlaşmanın hayata geçirilmesiyle yolcu kilometre bazında Avrupa’nın ikinci büyük havayolu şirketi meydana geldi. Anlaşmayla oluşan şirketin piyasa değeri 7.8 milyar dolar civarına ulaştı. British Airways uzun süredir razı etmeye çalıştığı Iberia’yla birleşerek, daha önce kendilerinden küçük şirketleri alan büyük rakipler  Lufthansa  ve Air  France  ile aynı yolu izlemiş oldu. İki şirketin dün yaptığı ortak yazılı açıklamada, “Birleşme anlaşmasının maddeleri ve koşulları tarafların Kasım ayında  imzalamış oldukları mutabakat zaptı ile uyumludur” denildi. 

533 milyon $ tasarruf edecek

Bu yılın sonunda tamamlanması beklenen birleşmenin, havayollarına yılda 400 milyon Euro (533 milyon dolar) tasarruf sağlaması bekleniyor. Yeni şirket, ‘International Airlines Group’ olarak adlandırılacak, ancak British Airways ve Iberia markaları normal çalışmalarını sürdürecek. Grup, toplamda 408 uçağı çalıştıracak ve yılda 58 milyondan fazla yolcu taşıyacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde