Hattat, enerji yatırımıyla 11 bin kişiye iş imkânı sağlayacak

Hattat, enerji yatırımıyla 11 bin kişiye iş imkânı sağlayacak

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Batı Karadeniz Bölgesi'nde enerji alanında yapacakları yatırımların parasal değerinin 2 milyar doları aştığını söyledi.

Hattat, enerji yatırımıyla 11 bin kişiye iş imkânı sağlayacak
16px
24px
29.07.2006 16:14Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Mehmet Hattat, yaptığı açıklamada, Hükümet tarafından 3213 sayılı Maden Kanunu'nda değişiklikleri öngören 5177 sayılı kanunun 5 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe girmesiyle, atıl işletmelerin özel teşebbüsçe işletilmesine imkân sağlandığına dikkat çekti.

Hattat, kanı Mehmet Hattat, Batı Karadeniz Bölgesi'nde Kandilli-Alacaağzı'nda açılışını gerçekleştirecekleri işletme ile beraber 4 ayrı özelleştirmeyi kazandıklarını bildirdi.

Hattat, işletecekleri Kandilli-Alacaağzı İşletmesi'nde kömür üretiminin 12 milyon ton rezervde, yıllık 500 bin ton üretimi olduğunu, Amasra sahasında 500 milyon ton rezerv, yılda 3,5 milyon ton üretim yapılması beklendiğini ve hiç çalışılmamış bir saha olduğunu, iki ayrı özelleştirme olarak Zonguldak Taşkömürü havzasında Metan Gazı (Doğalgaz)'ın aranıp bulunması ve işletilmesi ile bölgede yüksek kalorili ve temiz kömür ile elektrik üreten çevre dostu 1000 KW termik santrallerin kurulacağını ifade etti. Hattat, bu 4 ayrı projede toplam yatırım tutarının 1.6 milyar dolar olacağını kaydetti.

Hattat, Aralık 2005 tarihinde Kandilli-Alacaağzı İşletmesi devralınarak 200 işçi ve 15 teknik personelle yeraltında ve yerüstünde yoğun olarak yeni yatırımlara ve tamir bakım işlerine başlandığını belirterek, şöyle dedi:

"Üretim ve iş güvenliği için yeni teknolojiler seçilmiştir. Üretim panolarında kullanılacak olan Hidrolik Direkler Hattat Holding'in Çerkezköy fabrikalarında üretilmeye başlanmıştır. Tesislerin yapımında yerli ve yöresel firmalara ağırlık verilerek işletmemiz modern duruma getirilmiştir. Kandilli-Alacaağzı İşletmesinde şu ana kadar 15 milyon dolarlık fiili harcama yapılmıştır. Halen 300 çalışanımız ile günde 500 ton, bilahare 1000 ton kömür çıkarılmaya başlanacak, yıl sonuna kadar üretim seviyesi 1500 ton/gün ve çalışan sayısı da 1000'e ulaşacaktır. Kaliteli kömür üretme ilkemize uygun olarak, tamamen yerli imalat olan 150 Ton/Saat kapasiteli Kömür Yıkama Tesisimiz (Lavvar) açılarak işletmeye alınacaktır. İşletmesini aldığımız sahada metan gazı arama ve kömür rezervini artırmaya yönelik derin sondajlarımızda dönmeye başladı. Üretilen kaliteli kömür, Demir-Çelik sanayiinde, döküm sanayiinde ve teshin amaçlı piyasaya arz edilecektir. Kömürün ilk bulunduğu yer olan Köseağzı mevkiine, üretilen taşkömürünün bir kısmının kullanılması ve elektrik enerjisi üretim santralleri yapımı planlanmıştır. Bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) 50 MW'lık "Elektrik Üretim Lisansı" alınmıştır. Kandilli Endüstri Bölgesine yapacağımız yatırımlar tamamlandığında toplam 200 milyon dolar yatırımla, 2000 kişi istihdam edilecektir."

"ALMAN, İNGİLİZ VE ÇİN FİRMALARI İLE ÖNEMLİ PROJE DESTEĞİ ANLAŞMALARI YAPILDI"

Halen yaklaşık 500 milyon dolarlık, yıllık satışları ve 2 bin 300 kişilik istihdamı olan Hattat Holding'in, kömür sektörü ile yeni tanışmadığına işaret eden Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Grubun, otomotiv sektöründe sahip olduğu ileri teknolojik seviye ve deneyim yanında, başta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) olmak üzere birçok kurum için yeraltı maden makineleri üretimini uzun yıllar boyunca gerçekleştiren tecrübeli bir şirketler topluluğu olduğunu ifade etti. Mehmet Hattat şöyle devam etti:

"Amasra-Bartın arasında yer alan, Kandilli'den 50 kat büyük ve ülkenin en büyük taşkömürü kaynağı olan Amasra kömürleri yıllardır yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yurtdışı seyahatlerinde Türkiye'nin en önemli projeleri sepetinde her zaman yer alan bölgede yatırımcılar, sahaya demiryolu, karayolu ve liman gibi alt yapı tesislerinin devlet tarafından yapılmasını bekledi hep. Hükümetin, mevcut Maden Kanun

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde