Ünlü oyuncu Fatma Girik'den satılık villa: İşte fiyatı
AKTÜEL / 5 saat önce
Ünlü oyuncu Fatma Girik'den satılık villa: İşte fiyatı
THK'dan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması
GÜNDEM / 6 saat önce
THK'dan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması
Bitcoin kâr satışlarıyla yeniden 40 bin doların altında
FİNANS / 12 saat önce
Bitcoin kâr satışlarıyla yeniden 40 bin doların altında
Ferrari, pandemide karını artırdı
OTOMOBİL / 12 saat önce
Ferrari, pandemide karını artırdı
HABERLER>EKONOMİ
10 Ocak 2020 Cuma - 16:00

Mobilyaya KDV hediyesi: Biz yüzde 10'a bile razıydık!

Mobilya sektörü yeni yıla KDV müjdesi girdi. Kasım 2018’te yüzde 18’den 8’e indirilen KDV artık kalıcı hale geldi. Sektör temsilcileri indirimin kayıt dışılığı önleyeceği ve iç piyasayı hareketlendireceği görüşünde...

Mobilyaya KDV hediyesi: Biz yüzde 10 a bile razıydık!

Rahime Baş Uçar'ın haberi

MOBİLYA sektöründe KDV yüzde 8’e indi ve kalıcı hale geldi. Kasım 2018’den bu yana mobilyada yüzde 18’den 8’e geçici olarak indirilen KDV, geçen yıl haziran ayında tekrar yüzde 18’e çıkartılmıştı. KDV’nin yükselmesiyle özellikle iç piyasada sektör iyice yavaşlarken, kayıt dışı artmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta Perşembe günü sektöre müjdeyi verdi ve mobilyada yüzde 8 KDV’nin kalıcı olarak uygulanacağını açıkladı. Mobilyada KDV oranı yüzde 8'e düşürüldü

Sektör temsilcileri yeni yılın ilk haftası gelen bu müjdeyi memnuniyetle karşıladı. KDV indirimini “yeni yıl hediyesi” olarak değerlendiren sektör temsilcileri, yalnızca perakendede değil hammaddedeki KDV’nin de kaldırılmasını istiyorlar. Türkiye, iç piyasanın lokomotif sektörlerinden biri olan mobilyada 2019 yılında 50 milyar TL’lik satış hacmine ulaştı. İhracatta ise 3.5 milyar dolarlık hedef yakalandı.

“CİROLARA POZİTİF YANSIR”

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirim kararıyla birlikte 2020’nin çok daha pozitif geçmesini umduklarını belirtiyor. Güleç, “Mobilya ihracatında 2020 hedefimiz 5 milyar dolar, iç pazarda ise 55 milyar TL’lik bir işlem hacmi bekliyoruz. Hemen senenin başında böylesine bir kararın alınması hem iç pazara hem de ihracata olumlu yansıyacaktır” diyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise, “Mobilyada KDV indirimi üyelerimizin de talebiydi. Bu talebin değerlendirilerek KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, ayrıca kamu bankalarının esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yıllık yüzde 12'den 9'a indirmesi reel sektöre yeni yıl hediyesi oldu. İndirimler Türkiye ekonomisinin yeni yılda büyüme kararlılığının göstergesi olmuştur” diye konuşuyor. Geçtiğimiz son iki yıl geçici olarak gerçekleştirilen KDV indirimlerinin mobilya sektörü cirolarına pozitif yansıdığını hatırlatan Baran, KDV indiriminin sektöre hareketlendirirken, istihdamın artmasını da sağlayacağını belirtiyor.

“YÜZDE 10’A BİLE RAZIYDIK”

MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “Hep platformda talepte bulunuyorduk. Bakanlık sesimizi duydu. 2020’ye ümitli girmiştik. KDV indirimi bizi sevindirdi” diyerek sözlerine başlıyor. Sektörde KDV’nin yüksek olmasının kayıt dışını tetiklediğini söyleyen Çalışkan, “Biz yüzde 10’a razıydık. Yüzde 8 oldu KDV. Çok da güzel oldu. Bu rotadan sonra kayıt dışı azalacaktır. Kayıt dışında ısrar edenlere cezaların ise daha caydırıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu KDV indirimi, perakendede müşteriye yüzde 15-20 indirim olarak yansıyacak. Firmalar birbiri ardına kampanyalar yapacaktır” şeklinde konuşuyor.

“EKSTRA YÜZDE 10 BÜYÜRÜZ”

Doğtaş Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ise, KDV indirimi kararını uzun zamandır beklediklerini hatırlatarak sözlerine başlıyor. KDV indiriminin sektördeki haksız rekabeti ve kayıt dışılığı önleyeceğini düşünen Doğan, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a sektörümüzün durumunu açıklamıştık. 2019 yılında ilk dokuz ayda en çok küçülen üç sektörden biri mobilyaydı. Diğerleri dayanıklı tüketim malları ve çelik sektörüydü. Buna karşın ihracatını en çok artıran sektörlerden biri ise yine mobilyaydı. Tüm bu gelişmeler Bakanlığımızın dikkatini çekti. Bundan sonra ihracatımızın daha da artacağını, iç piyasanın canlanacağını düşünüyorum. Bu kararın etkisiyle sektör yüzde 10 ekstra büyüyebilir.”

“HEPİMİZE MORAL OLDU”

Aslandağ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, yeni yılın ilk günlerinde gelen bu kalıcı KDV indiriminin sektöre ciddi bir moral olduğunu söylüyor. “Bu yıl motivasyonumuzu ve moralimizi daha da yukarı çıkaracağız” diyen Aslandağ, değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor:

“Sektörümüzdeki kayıt dışı sorununun artık çözüleceğini düşünüyorum. Daha fazla vergi toplanıp ekonomimize de katkı sağlanacaktır. Elbette ihracatta KDV sıfır olduğu için dış satışlarımızı etkilemeyecek ama iç piyasa satışlarımıza ciddi olumlu etkisi olacaktır. KDV’nin düşürüldüğü dönemlerde iç piyasa satışlarımız yüzde 30’a kadar artmıştı. Şimdi kalıcı olması nedeniyle de satışlarda yüzde 20-30 katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

“SEKTÖR HAREKETLENİR”

Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi de iç piyasa satışlarında ertelenmiş talebin KDV indirimiyle devreye gireceği görüşünde. Terzi, “Sektörümüzün kayıt dışı açısından düzene girmesi iyi olacak. Tüketici açısından ertelenmiş alımlar yapılacaktır. Önümüzde 2-3 aylık dönemlerde satışlarda hareketlilik görebiliriz. KDV’nin indirildiği dönemlerde yüzde 30’a kadar satışların arttığı söylenmişti. Gerçi ben bunun bir kısmının kayıt dışının kayıt içine girmesine bağlı olduğunu düşünüyorum ama yine de ciddi artışlar görebiliriz. KDV’nin kalıcı olması bizi mutlu etti. Sektörümüz artık daha doğru ve eşit şartlarda rekabet edilebilir bir yapıya kavuşacak” şeklinde konuşuyor.

Nuri GÜRCAN / MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı: “Bu karar sektörümüzü sevindirdi”

Türkiye'de yıllık 40 milyar TL’lik mobilya satışı var. Sektörümüz, ağustos ayıyla birlikte bir küçülme yaşamıştı; bu küçülme yüzde 40-50 dolaylarındaydı. Üretimimizin büyük bir kısmını ihracata kaydırmıştık. Sektörümüzün yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi, KDV’nin yüzde 18 olmasıydı. Oysa KDV’nin yüzde 8 olduğu dönemlerde gördük ki hem kayıt dışılık azalıyor, hem iç pazarda hareketlilik yaşanıyor, hem de istihdam artıyor. Bu yüzden bu uzun dönemli KDV indiriminin, ekonomimizde yerli ve milli atılımlar yapılırken, üretime ağırlık verilirken bakanlığımız tarafından KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi sektörümüzü sevindirdi.

Mustafa BALCI / Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı: “İstihdama katkımız sürecek”

Mobilya sanayimiz adına yılın ilk müjdesini aldık. Sektörümüz adına geçtiğimiz yılın da en önemli gündem konusu olan KDV indirimi ile ilgili olarak, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, geçen hafta yaptığı açıklama ile yeniden yüreğimize su serpti. Yüzde 8’e inen KDV rakamları ile 2020 yılına güzel bir giriş yapmış olduk. Türkiye’de istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri mobilyadır. KDV indirimi ile sektör, istihdama daha çok yatırım yapacak. Türkiye, dünyada en fazla mobilya ihracatı yapan 13’üncü ülke konumunda. Biz 2020 için bu sayıyı tek basamaklı rakamlara indirmeyi hedefliyoruz.

Adnan BOSTAN / MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı:  “KDV sistemi yeniden yapılandırılmalı”

 Mobilya sektöründe motivasyon sağlayacak KDV indiriminin bence matematiksel olarak çok faydası yok. Ürünü indirimli satıyorsun, hammaddesini yüksek KDV’den alıyorsun. KDV indiriminin hammaddeleri de kapsaması gerekiyor. Yeniden yapılandırılmış bir KDV sisteminin Türkiye’de geleceğe yönelik daha doğru bir çözüm olabileceğini ve sürdürülebilir olacağını düşünüyorum. Burada kısa bir by-pass var. Yeniden yapılandırılmış tek haneli bir KDV sistemine geçilmeli.

“ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME”

Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, alınan bu kararın mobilya sektörü için heyecanlandıran ve umutlandıran bir gelişme olduğunu belirterek mobilyada yapılan KDV indirimlerinin sektör için çok güzel bir gelişme olduğunu söyledi. Gökmen, mobilya sektörünün Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olduğunu ve KDV indirimin sektörün yurtiçi hedeflerine ulaşmasında önemli bir parametre olduğunu belirtti. Yapılan indirimden çok memnun olduklarını, indirimin hem üreticiye hem de tüketiciye doğrudan etki edeceğini belirten Gökmen, “Geçtiğimiz sene haziran ayında KDV indiriminin kalkmasıyla ürünlerimizde yüzde 10 gibi bir fiyat artışı yaşadık. Yeni yıl ile beraber bu indirim müjdesini duymamız bizi sektörün geleceği için umutlandırdı. KDV indirimlerinin tüketici kanalında insanların alım kararına hemen etki ettiğini düşünüyoruz” dedi.

İşbir Yatak Türkiye Satış Müdürü Tufan Boynuyoğun ise yaptığı değerlendirmede, mobilya sektöründe 2018 son çeyreğinde başlatılan ve 2019 ortalarına kadar devam eden KDV indiriminin satışların ve istihdamın artırılması ile sektörün kayıt altına alınması adına çok önemli kazanımlar sağladığını vurgulayarak “Yılın henüz başındayken yeniden getirilen KDV indirimi 2020 için umutları yeşertti. Geçtiğimiz yıl yapılan KDV indiriminin etkisi ile tüketiciler, erteledikleri ihtiyaçlarını giderme yönünde harekete geçti. Mobilyada özellikle yatak değişimi konusunda çekimser davranan tüketicide satın alma yönünde bir davranış değişikliği gözlemledik. Bu dönem içerisinde özellikle yatak kategorisinde satışlarımızda ciddi bir hareketlilik yaşandı. Yapılan indirimle bu alanda yeniden hareketli günler bizi bekliyor” diyor.

Çalışkan Ofis Mobilyaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Güray Çalışkan ise KDV indirimi konusunda önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor. KDV indiriminin hammaddeye de uygulanması gerektiğini belirten Çalışkan, “Sektör olarak yeni yılın ilk iş gününde mobilya sektöründe KDV’nin yüzde 8’e indirilmesine ilişkin haberi mutlulukla karşıladık. Biz ihracata ve istihdama olumlu yansıyacak olan KDV  indirimini çok önemsiyoruz. KDV indiriminin hammadde için de uygulanması elzemdir ve üreticinin en büyük beklentisidir. Yüzde 18 KDV ile hammadde alıp yüzde 8 ile ürün satmak, sürdürülebilir değil” diyor.

 Alpaslan Baki ERTEKİN / Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su: Hem mobilya sektörü hem ekonomimiz güçlenecek

Erciyes Anadolu Holding olarak bünyemizde bulunan İstikbal, Bellona ve Mondi markaları ve 100 milyon doları aşan mobilya ihracatı ile de Türkiye’nin en büyük mobilya ihracatçısıyız. Mobilya sektörü olarak enflasyonla toptan mücadele sürecinde hükümetimizin yanında güçlü bir şekilde yer aldık. Sayın Bakanımız Berat Albayrak, KDV’nin kalıcı olarak inmesi yönündeki haklı talebimizi kabul ederek, sektörümüzü 2020 yılına büyük bir müjde ile başlatmış oldu. Geçici KDV indirimlerinde sektör olarak neredeyse yüzde 100 kapasiteler ile çalışarak üretim maliyetlerimizi oldukça aşağıya çekmiştik. İlişkili görünmüyor gibi olsa da iç piyasa talebi ile artan kapasite oranları sonrası inen maliyetler, ihracatta da ciddi artışlar yarattı. Kısacası KDV indirimi istihdam deposu olan mobilya sektöründe mevsimlik olan iş gücünün sürekliliğini sağlayacak, iç piyasada talep artışı yanında kayıt dışına talebi azaltacağından daha fazla vergi toplanabilecek ve ihracatı ciddi oranlarda arttıracak. Bunların tümü mobilya sektörünün yanında ülke ekonomimizi de güçlendirecek etkiye sahip.

Para Dergi

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Bakanlıktan onaylı Kanal İstanbul risk raporu: Kanal’da Boğaz’dan daha sık kaza olacak
Köfteci Yusuf Fenerbahçeli oluyor!
Resmen onaylandı! 3 Milyar dolarlık köprünün yarısı 688 Milyon dolara Çinlilere gitti
Temsa’da yaşanan kriz Mesa İnşaat'a sıçradı!
Ankara Valiliği ekmeğe zam kararını iptal etti
Evcil hayvanlar artık otobüslerde yolcu yanında taşınabilecek
Prof. Dr. Emre Alkin: İşsizlikte tek hane zor!
AtlasGlobal'in nefesi yetmedi!
DEİK'de bakanın şirketini tasfiye ettiler, Ruhsar Pekcan DEİK'e bakan oldu!
Ünlü oyuncu Fatma Girik'den satılık villa: İşte fiyatı
AKTÜEL / 5 saat önce
Ünlü oyuncu Fatma Girik'den satılık villa: İşte fiyatı
Gündoğmuş Belediye Başkanı: Evi eski olan vatandaşlar, 'Keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler
GÜNDEM / 6 saat önce
Gündoğmuş Belediye Başkanı: Evi eski olan vatandaşlar, 'Keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler
Eski THK yöneticisi: Talimat gelirse iki uçak beş gün içerisinde uçuşa hazır olur
GÜNDEM / 6 saat önce
Eski THK yöneticisi: Talimat gelirse iki uçak beş gün içerisinde uçuşa hazır olur
THK'dan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması
GÜNDEM / 6 saat önce
THK'dan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması
Bodrum için acil havadan müdahale çağrısı!
GÜNDEM / 9 saat önce
Bodrum için acil havadan müdahale çağrısı!
Şok gelişme! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Çinlilere satışı durdu
DÜNYA / 10 saat önce
Şok gelişme! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Çinlilere satışı durdu
Türkiye hangi ülkenin yardım uçağı yardımını reddetti?
DÜNYA / 12 saat önce
Türkiye hangi ülkenin yardım uçağı yardımını reddetti?
Bitcoin kâr satışlarıyla yeniden 40 bin doların altında
FİNANS / 12 saat önce
Bitcoin kâr satışlarıyla yeniden 40 bin doların altında
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol