Sabancı Holding'ten ABD'de yatırım
PATRONLAR / 4 saat önce
Sabancı Holding'ten ABD'de yatırım
Kuzey Irak’a yeni hava harekatı
GÜNDEM / 6 saat önce
Kuzey Irak’a yeni hava harekatı
Su kaynaklı felaketlerin maliyeti 200 milyar dolar
DÜNYA / 8 saat önce
Su kaynaklı felaketlerin maliyeti 200 milyar dolar
BİM, JPMorgan'ın listesine girdi
EKONOMİ / 8 saat önce
BİM, JPMorgan'ın listesine girdi
HABERLER>GÜNDEM
12 Mayıs 2021 Çarşamba - 08:00

Mehmet Ağar ilk kez konuştu: Burası döviz makinası, devlet beni araştırabilir

Sedat Peker'in hedef aldığı Mehmet Ağar, Saygı Öztürk'e konuştu: Korkacak bir şeyim yok. Devlet araştırabilir....

Mehmet Ağar ilk kez konuştu: Burası döviz makinası, devlet beni araştırabilir

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisi ve AKP Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar hakkındaki iddialarina ilişkin olarak Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e konuştu.

İş insanı Mübariz Mansimov'u tehdit ederek Yalıkavak Marina'yı aldığı iddiasıyla ilgili konuşan Ağar, oranın sahibi değil yöneticisi olduğunu söyledi.

Ağar, "Devlet hizmetinden ayrılalı 25 yıl, siyaseti bırakalı da 15 yıl oldu. Dokunulmazlığım yok. Devlet benimle ilgili istediği araştırmayı istediği zaman yapar. Bunun için herhangi bir engel yok. İnsan yaptığından korkar, yapmadığından değil. Benim çok şükür korkacak hiçbir şeyim yok" ifadelerini kullandı.

Saygı Öztürk'ün yazısı şöyle:

Mehmet Ağar, kaymakamken baba mesleğ olan polisliğe geçti. İstanbul ve Ankara Emnyet Müdürlüğü yaptı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. Terörün en azgın olduğu dönemde olayların merkez konumunda olan Diyarbakır'ı adeta üs halne getirmişti. Emnyet tarihinde bir genel müdür, konvoyla uğurlanmıştı.

Doğru Yol Partisi'nden Elazığ Milletvekili seçildi. Bir sonraki seçime bağımsız olarak katıldı ve yine milletvekili oldu. Doğru Yol Partisi'nin Genel Başkanlığı'nı yaparken, Anavatan Partisi ile birleşme konusu gündeme gelmişti. Demokrat Parti kurulmuştu ama bu son derece sancılı oldu. Bu konuda hâlâ bazı iddialar gündemde yerini koruyor.  Sedat Peker'den yeni video: Mansimov'un milyar dolarlık marinası 29 milyon dolara gitti

İNSAN YAPTIĞINDAN KORKAR

Bodrum'a hiç gitmedim. Mehmet Ağar'ın “Çöktüğü” öne sürülen o ünlü marinayı da doğal olarak görmedim. Ağar, marinanın sahibi değil, profesyonel yöneticisi olduğunu belirtti.

Mehmet Ağar, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı: “Devlet hizmetinden ayrılalı 25 yıl, siyaset bırakalı da 15 yıl oldu. Dokunulmazlığım yok. Devlet benimle ilgili istediği araştırmayı istediği zaman yapar. Bunun için herhangi bir engel yok. İnsan yaptığından korkar, yapmadığından değil. Benim çok şükür korkacak hiçbir şeyim yok.

MAFYA ÇÖKECEK 

#reklam#

Ben alnı açık gezerim. Böyle olduğumu devlet de, millet de bilir. Benden, ehli namus olan, ehli vatan olan kimse şikayetçi olmaz. Ama son dönemlerde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK siteleri marina ve benimle ilgili yalan haberler üretiyor. Bunlar karşılık bulmuyordu. Şimdi farklı taktikler uygulanıyor. Ben gündeme getirmelerinin asıl nedeni de bizi buradan uzaklaştırmak. Biz buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli: Buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır.

BURASI DÖVİZ MAKİNASI

Burası, dünyanın, Akdeniz'n en önemli marinasıdır. Bu marina döviz makinesidir. Buraya gelen yatlarda prensler, devlet başkanları, dünyanın bilinen iş insanları var. Dünyanın sayılı mlyarderleri gelip Türkiye'de bir ay kalıyorlar. İngiltere'nin ünlü yat dergisi, en iyi mega yat marinası olarak burayı seçti. Buraya gemi değil, yatlar geliyor. Prensler, dünyanın sayılı zenginleri mi uyuşturucu taşıyor? Roman Abramovç mi, Katar prensi mi, Suud yetkllieri mi kaçakçılık yapacak, uyuşturucu sokacak. Kimin geldiği belli. Devletin polisi, sahil güvenliği var. Bunları yayanlar da FETÖ ve PKK siteleridir. Bunu görmeyecek kadar gözleri körleşmş kişiler var. Bu söylentilerin üzerne atlayan siyasetçiler, gazetecilerin yaptığı Türkye'nin aleyhine düşmanlık yapmaktan başka nedir? Bu düşmanlığı yapan, dedikodunun üzerine atlayanlara yazıklar olsun.  Sedat Peker'den Mehmet Ağar'a şok sözler: Adamın, Bodrum'daki milyar dolarlık yerine el koydunuz

BURADA YÖNETİCİYİM

#reklam#

Mehmet Ağar'a, Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı Mübariz Gurbanoğlu'na ait Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı'na tehditle el koyduğu iddiasını soruyorum. Şunları söylüyor: “Madem tehditle el koydumsa, bu kişinin tehdit davası açması gerekirdi. Madem tehdit, zorlama varmış, niye dava açılmamış. Bu marinanın biz bir tarafında yokuz. Rica üzerine profesyonel yönetici olarak buradayım. Devletin bütün kayıtlarında buradaki konumum bellidir. Utanç verici, saçma sapan iddia ve isnatlarla suçlama konusu yapmak utanç vericidir. Yıllarca terörle mücadele etmiş, bütün terör örgütlerinin hedefinde olan, her adımı devlet tarafından bilinen, 24 saat korunan kişiyim. Bu kadar kör gözle bakan insanlarda mantık diye de bir şey yok.”

EN AZ 10 KEZ GİTTİ

Gurbanoğlu, kendisini Fethullah Gülen'e Mehmet Ağar'ın götürdüğünü öne sürdü. Arkadaşımız İsmal Saymaz da bu iddiayı gündeme getirdi. Mehmet Ağar'a, Gurbanoğlu'nun bu iddiasını sordum. Şunları söyledi: “Mübarz Gurbanoğlu, Fethullah Gülen'e bir kez değil, devamlı gidiyordu. En az 10 sefer gittiğini ben biliyorum. Benim uçağım yok. Fethullah Gülen'le bağlantım yok. Onun Fethullah Gülen'e yakınlığı biliniyordu.” Kuşkusuz başka sorularım da oldu. Ancak, şu aşamada önemsediği konu marina olduğu için diğer sorulara cevap vermedi.  Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Korkut Eken ve Engin Alan nerede bir araya geldi?

HİSSE DEVİR SÖZLEŞMESİ

Mehmet Ağar, marina ile ilgili hisse devir sözleşmesi ve diğer ayrıntılarının özetini şöyle aktardı:

– Hisse devir sözleşmesi 03.02.2016 tarihlidir.

-Sözleşmenin tarafları Palmali Otelcilik Turizm ve Acentelik Ltd. Şt. (POT) ve Palmarina Holding'tir.

-POT'un ortakları %50'şer hisse le RSR Holding ve Mubariz Gurbanoğlu'dur.

Palmarna Holding'n tek ortağı ise RSR Holding'tir.

#reklam#

-Hissesi devredilen şirket; Palmali Otel İşletmeleri Yat. Ve Tur. Ltd. Şt. (POİ)'nin şmidiki unvanı BYK Otel İşletmeler, Yatırım ve Tur,zm Ltd. ş,rket,d,r.

-Sözleşme tarihinde POİ'nin %90 hissesi POT'a ; %10 hissesi ise Mehmet Mustafa Ergen aittir. Diğer deyişle, hisse devir sözleşmesindeki bedel POİ'nin %90 hissesi içindir.

SÖZLEŞMENİN HİSSE DEVİR BEDELİ

POİ hisselerinin brüt değer (borçlar ve diğer yükümlülükler düşülmeden) 220 mlyon dolar olarak tespit edildi. SETUR ise 07.10.2015 tarhnde brüt (borçlar ve diğer yükümlülükler düşülmeden) 195 Milyon dolar teklf ett.

-POİ'nn %100 hissesi için belirlenen brüt 220 milyon dolardan, şirketin borçları düşüldü.

Şrketin o tarihteki kredi borçları toplamı yaklaşık 82 Milyon dolardı. 220 mlyon dolar- 82 mlyon dolar = 138 Milyon dolar. Bu şirketn %100'ü için olup; oysa hisse devir sözleşmesi sadece yüzde 90 için olduğundan, bu değerin %90'ı, yani 124 milyon dolar esas alındı.

-Her ne kadar POİ'nn tamamı POT'a aitse, yukarıda bahsettiğmiz diğer ortaklık yapısı nedeniyle dolaylı da olsa POİ'deki %90 hisse, yarı yarıya RSR Holding ve Mubariz Gurbanoğlu'na aitti. Mübariz Gurbanoğlu bu sözleşme ile POİ'deki %45 hssesini devretti. 124 Milyon dolar / 2 (%50) = 62 Milyon dolar. – Şirketini kendi borçları bu şekilde düşülüp Mubariz Gurbanoğlu'nun %45 hssesinin değer belirlendikten sonra bu defa ortaklar arasındaki cari hesaptan doğan borçlar bu rakamdan düşüldü. Gurbanoğlu: Mehmet Ağar'la birlikte Gülen'le görüştük

-Tarafların üzerinde mutabık kaldığı üzere Mubariz Gurbanoğlu'nun toplam borcu yaklaşık 29 Milyon dolardı. Bu borç hisse değerinden düşüldü: 62 mlyon dolar- 29 mlyon dolar= 33 mlyon dolar.

#reklam#

-Bu rakam, hisse devir sözleşmesine konu Mubariz Gurbanoğlu'nun POİ'deki %45 hissesnden, şirketin kredi borçları ile Mübariz Gurbanoğlu'nun ortağına olan borçları düşüldükten sonra elde edlen değerdi. Yukarıda kabaca aktarılan hesaplamadan sonra taraflar hisse devri bedeli olarak yaklaşık 32 milyon dolar ödenmesi konusunda mutabık kaldılar ve bu bedel ödendi.

AÇTIĞI DAVA

Mubariz Gurbanoğlu, 2017 yılı Ekim ayında, yani sözleşmeden neredeyse iki yıl sonra, sözleşmenin iptali ve hisselerini geri almak için Bodrum Asliye Tcaret Mahkemesi'nde dava açtı, ancak davası reddedildi. Haksız dava ve tedbir kararı için Mubariz Gurbanoğlu'na açtığımız tazmnat davası ise devam etmektedr.”

Kaynak: Sözcü

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Sedat Peker'in Kemiklerini kırdırdım' dediği Feyzi Başaran olayın ayrıntılarını anlattı
Detaylar belli oldu! 17 Mayıs'tan sonra her hafta bir açılma...
Seyahat edecekler dikkat! Aşı kartı nasıl çıkarılır?
Vahşetin ayrıntıları ortaya çıktı! Önce kandırdı, sonra öldürdü
Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu ortaya çıkaran gazeteciye soruşturma
Siyasilerden 'Turistlere hizmet eden personel' fotoğrafına sert tepki
Milletvekili olamadı ama 145 milyon TL'lik ihale kaptı!
Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin Türkiye’deki alıcısı kimdi?
Belediyeye siber saldırı: 1 milyon kişinin bilgileri çalındı
UNCTAD, Türkiye'nin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahminini yükseltti
EKONOMİ / 3 saat önce
UNCTAD, Türkiye'nin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahminini yükseltti
Şeyma Subaşı boşandıktan sonra eski tarzına hızlı döndü
AKTÜEL / 13 saat önce
Şeyma Subaşı boşandıktan sonra eski tarzına hızlı döndü
Advertisement
Silikon Vadisi Metrosunun Maliyeti 12,2 Milyar Dolar
DÜNYA / 3 saat önce
Silikon Vadisi Metrosunun Maliyeti 12,2 Milyar Dolar
Dünya Bankası'ndan Latin Amerika ve Karayipler bölgesine iyi haber
FİNANS / 4 saat önce
Dünya Bankası'ndan Latin Amerika ve Karayipler bölgesine iyi haber
Sabancı Holding'ten ABD'de yatırım
PATRONLAR / 4 saat önce
Sabancı Holding'ten ABD'de yatırım
Google yeni nesil telefonlarını ve saatini tanıttı
TEKNOLOJİ / 5 saat önce
Google yeni nesil telefonlarını ve saatini tanıttı
Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, 87 milyon dolar değerinde 511 bin hisseyi elden çıkardı
PATRONLAR / 5 saat önce
Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, 87 milyon dolar değerinde 511 bin hisseyi elden çıkardı
Kuraklık yönetim planlarında hedef, yıl sonu
ÇEVRE / 6 saat önce
Kuraklık yönetim planlarında hedef, yıl sonu
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak Çevre
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol