Gül ve Çalık'a neden ödül verildi?

Gül ve Çalık'a neden ödül verildi?

Cumhurbaşkanı Gül ve Ahmet Çalık'a özel ödül verildi. Peki bu ödüller neden verildi?

Gül ve Çalık'a neden ödül verildi?
16px
24px
17.03.2008 23:26
ABONE OLgoogle
Turgut Özal Ödülleri'nden "Demokrasi Ödülü" Türk milletini temsilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Ekonomi Ödülü Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'a ve Bilim ve Teknolojiye Katkı Ödülü ise Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'ne verildi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından hazırlanan "Yeni Türkiye'nin Mimarı: Turgut Özal" Belgeseli'nin Gala Gecesi Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından organize edilen geceye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, eski bakanlar Abdulkadir Aksu, Ali Coşkun, Mehmet Keçeciler, eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal katıldı. Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın geceye rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı belirtildi.

Turgut Özal'ın Türkiye'nin kritik bir döneminde ve Dünyanın çok ciddi değişimler geçirdiği bir dönemde liderlik yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Turgut Özal'ın bir taraftan reformlar gerçekleştirdiğini diğer taraftan da demokratik değişimi gerçekleştirdiğini vurguladı. Bugün Türkiye birçok konuda övünebiliyorsa ve çok büyük mesafe almışsa onun sayesinde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye'ye, Türk milletine yaptıklarından dolayı şükran borçluyuz" dedi. Bugüne kadar birçok liderin unutulduğunu ifade eden Gül, "Unutulmayacaklardandır. Türk milleti de daima kendisini hatırlayacaktır" dedi.

Turgut Özal'la ilk tanışmasının 24 Ocak 1980 Ekonomik Kararları'nın alındığı günlerde olduğunu belirten TBMM Başkanı Köksal Toptan, Turgut Özal'ı çoğu zaman anlamakta güçlük çektiklerini ve muhalif parti olarak Anavatan Partisi'ni eleştirmesine rağmen Turgut Özal'ı eleştirmeye gelince bundan kaçınarak "dümeni başka çevirdiğini" ifade etti. "Keşke onu vaktinde anlayabilseydik" diyen Meclis Başkanı Toptan, muhalif bir partide olsa dahi Özal'ın da kendisini sevdiğine inandığını kaydetti.

Bu yıl ikincisi verilen Turgut Özal Ödülleri'nden "Demokrasi Ödülü" Türk milletini temsilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verilirken, Ekonomi Ödülü Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'a ve Bilim ve Teknolojiye Katkı Ödülü ise Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi adına Merkez Başkanı Prof. Dr, Salim Çıracı'ya verildi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Emin Başer, dernek tarafından merhum Özal adına iki yıldır Ankara Kocatepe Camii'nde mevlit okuttuklarını ve bu mevlitlere 2006'da 70 bin kişinin ve 2007'de 130-140 bin kişinin katıldığını hatırlattı. Önümüzdeki günlerde Turgut Özal Ekonomi Kongresi düzenleyeceklerini açıklayan Başer, Turgut Özal Arşivi ve Müzesi çalışmalarının da yürütüldüğünü bildirdi.

En büyük hayallerinin Turgut Özal Üniversitesi olduğunu ifade eden Başer, Ankara'da arsa bulma çalışmalarının son aşamada olduğunu söyledi.

"YENİ TÜRKİYE'NİN MİMARI: TURGUT ÖZAL"

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ve Samanyolu TV'nin katkılarıyla ve arşivlerinden toplanan görüntülerle hazırlanan belgesel 12 bölümden oluşuyor ve 480 dakika uzunluğunda.

Koordinatörlüğünü Kemal Gülen ve Yapımcılığını Yusuf Tümtürk'ün üstlendiği belgeselin müziklerini Erhan Güleryüz hazırladı. Sunuculuğunu Mehmet Barlas'ın yaptığı belgeseli yayınlamaya şimdiden Samanyolu Televizyonu ve TRT talip.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, program sonunda belgeselin hazırlanmasında emeği geçen kişi ve kurumlara ise ödüllerini TBMM Başkanı Köksal Toptan verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde