Gül, kesin konuştu

Gül, kesin konuştu

DIŞİŞLERİ BAKANI ABDULLAH GÜL: IRAK PKK'YI DURDURMAZSA, BİZ HAREKETE GEÇECEĞİZ.

Gül, kesin konuştu
16px
24px
20.07.2006 12:09
ABONE OLgoogle

Gül, İngiliz Financial Times gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki gelişmelere ilişkin kaygılarına değinen Abdullah Gül, PKK’lı teröristlerin Irak’tan ve Irak ordusundan edindikleri silahlar ve uzaktan kumandalı patlayıcılarla donatıldıklarını söyledi.

Gül, "Çok tehlikeli" olarak nitelediği bu gelişmeye hoşgörü gösterilemeyeceğini ve Türkiye’nin uluslararası hukukun kendisine verdiği bütün hakları kesinlikle kullanacağını vurguladı. Gül, şöyle devam etti:

"Irak hükümetinin konumunu tabii ki anlıyoruz. Ama eğer kendi topraklarını kontrol edemiyorlarsa, bizimle işbirliği yapmakta tereddüt etmemeleri gerekir. Eğer kendileri bunu durduramazsa o zaman biz harekete geçmek zorundayız. Bu çok açık."

"TÜRKİYE'DE BATI KARŞITLIĞI ARTTI"

Gül, "Türkiye’de Batı karşıtlığının arttığını" bunun Türkiye’nin tam üyeliğine ilişkin Avrupa Birliği içindeki tereddüt ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu politikasından kaynaklandığını söyledi.

Washington yönetiminin İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarına verdiği desteğin Ortadoğu’da güçlü bir tepki yaratacağını vurgulayan Gül, şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye’de ılımlı liberal insanlar, Amerika ve Avrupa Birliği karşıtı haline geliyor. Eğer genç, dinamik, eğitimli ve ekonomik açıdan aktif olan insanlar sivrileşir, tavırları ve hissiyatları değişirse bu iyi bir gelişme olmaz. ’Bu insanların söz konusu küresel politikalar ve stratejik konularda hissiyatları değişti. Bu tehlikeli bir durum."

KIBRIS

Dışişleri Bakanı Gül, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakere sürecine de değinerek, Kıbrıs konusunun Avrupa Birliği sürecini zehirlediğini, Kuzey Kıbrıs’a yönelik tecrit uygulamaları sürerken Türkiye’den Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına sınırlamaları kaldırmasının istendiğini hatırlattı.

Gül, "Bu imkansız. Türkiye’de seçilmiş hiçbir hükümet bunu yapamaz" diye ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde