GPT-4 en önemli yapay zeka testini geçti

GPT-4 en önemli yapay zeka testini geçti

OpenAI'nin geliştirdiği GPT-4, insan zekasına en yakın yapay zeka olarak Turing Testini geçmeyi başardı.

GPT-4 en önemli yapay zeka testini geçti
16px
24px
15.06.2024 19:36Güncelleme: 15.06.2024 19:45
ABONE OLgoogle

OpenAI’nin GPT-4 modeli, bir grup araştırmacı tarafından yapılan bir çalışmada Turing Testini geçmeyi başardı. Bu test, bir makinenin insan zekasını taklit etme yeteneğini ölçmek amacıyla 1950 yılında Alan Turing tarafından icat edildi. Bir yapay zekanın Turing Testini geçebilmesi için, bir insanla konuşarak onu başka bir insan olduğuna inandırması gerekiyor.

GPT-4, TURING TESTİNDE İNSAN ZEKASINI TAKLİT ETMEYİ BAŞARDI

Araştırmacılar, çalışmanın bir parçası olarak 500 kişiye dört farklı katılımcı ile konuşma fırsatı sundu. Bu katılımcılardan biri insan, biri 1960’ların yapay zekası ELIZA, diğer ikisi ise GPT-3.5 ve GPT-4 tarafından destekleniyordu. Her bir konuşma beş dakika sürdü ve katılımcılar, konuşmanın sonunda kimin insan olduğunu tahmin etmeye çalıştı.

Sonuçlar oldukça çarpıcıydı; katılımcıların yüzde 54’ü GPT-4’ü insan olarak değerlendirdi.

İnsan katılımcının yüzde 67, GPT-3.5’in yüzde 50, ve ELIZA’nın sadece yüzde 22 oranında insan olarak değerlendirildiği bu çalışmada, GPT-4’ün sonuçları dikkat çekici bulundu. Araştırmacılar, bu sonuçların GPT-4’ün Turing Testini geçtiği anlamına geldiğini iddia ediyor.

Turing Testinin bir makinenin zekasını ölçmek için yeterli olup olmadığı konusunda birçok tartışma mevcut. Test, makinenin insan gibi davranma yeteneğini ölçmek için tasarlanmış olsa da insanları kandırmak için gereken ham zekadan çok, sosyal-duygusal faktörleri taklit etme becerisi de önemli. Yapay zekanın bu yeteneği, GPT-4’ün başarısının ardındaki temel unsurlardan biri olarak görülüyor.

Bu haber, yapay zekanın potansiyel tehlikeleri konusundaki endişeleri de artıracaktır. Yapay zekanın “Babası” olarak bilinen uzmanlar bile bu teknolojinin getirebileceği riskler konusunda uyarılarda bulunuyor. GPT-4’ün Turing Testini geçmesi, yapay zeka çağında ne kadar ilerlediğimizi ve insanların yapay zekaya nasıl yaklaştığını gözler önüne seriyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde