Görüşmeler olaylı başladı

Görüşmeler olaylı başladı

MEMRURLARLA HÜKÜMET ARASINDAKİ TOPLU GÖRÜŞMELERİN İLK TURUNDA OLAY ÇIKTI.

Görüşmeler olaylı başladı
16px
24px
15.08.2006 13:25
ABONE OLgoogle

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 'Siyasi iradenin masa dışında inisiyatif kullanmasını kabul etmemiz mümkün değildir' dedi. Bircan Akyıldız, toplu görüşmelerin yapıldığı Başbakanlık Yeni Bina'ya gelişinde yaptığı açıklamada, görüşmelerde kamu çalışanlarının haklı taleplerini dile getireceklerini söyledi.

Taleplerinin kamu çalışanlarının itibarının iadesi noktasında ağırlık kazanacağını vurgulayan Akyıldız, kimsenin toplu görüşme masasını küçümseme hakkı bulunmadığını belirtti. Bu konuda gereken ciddiyetin sağlanmasında siyasetçilerin sorumluluğunun daha fazla olduğunu dile getiren Akyıldız, 'Siyasi iradenin masa dışında inisiyatif kullanmasını kabul etmemiz mümkün değildir' diye konuştu. Kamu çalışanlarının yüksek enflasyon nedeniyle uğradıkları kayıpların önemli gündem maddelerinden biri olduğunu ifade eden Akyıldız, kamu çalışanlarının hak ettiklerinin dışında herhangi bir talebi bulunmadığını vurguladı. Siyasi iradenin masaya hazırlıklı gelmesini beklediklerini dile getiren Akyıldız, taleplerinin karşılanması noktasında hükümetten samimi bir tavır beklediklerini kaydetti. Akyıldız, grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı konusunda kendilerine daha önce sözler verildiğini ve bu sözlerin tutulmasını beklediklerini ifade etti. Geçen yılki görüşmelerde emeklilerin unutulduğunu savunan Akyıldız, toplu görüşmelerin sonuçlarının emeklilere de yansıtılmasını istediklerini bildirdi.

KESK GENEL BAŞKANI TOMBUL

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetin son günlerde yaptığı açıklamaların ve uluslararası finans kuruluşlarıyla yapılan anlaşmaların kamu emekçilerinin sorununun çözümünde umut vermediğini savundu. Tombul, kamu emekçilerinin sorunlarının kendi sorunlarına sahip çıkmaları ve örgütlü mücadeleyle çözülebileceğini söyledi. Toplu görüşme masasında öncelikle 2006 yılının kayıplarının kapatılmasını talep edeceklerini belirten Tombul, bu konuda hükümet tarafından yapılan açıklamayı yeterli bulmadıklarını ve yüzde 10'luk bir ek zam yapılması noktasında ısrarlı olacaklarını kaydetti.

'GREVLİ, TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKA HAKKI'

Kamu çalışanlarının grevli toplu sözleşmeli haklarının bulunduğunu savunan Tombul, bunun Danıştay, ILO ve bilim adamları tarafından kabul edildiğini, bu konudaki tek engelin 'hükümetin kafasında' olduğunu öne sürdü. Tombul, en düşük memur maaş taleplerinin bin 50 YTL olduğunu, bunun yanında kamu çalışanlarına 300 YTL kira yardımı yapılmasını ve eş ve çocuk yardımlarının ise iyileştirilmesini talep ettiklerini bildirdi. Diğer konfederasyonlarla birlikte tavır almayı kendilerinin de istediğini vurgulayan Tombul, ancak geçen yılki gibi 5 YTL'lik sendika aidatı nedeniyle yüzde 5'lik zamma imza atılması anlayışıyla uzlaşmalarının mümkün olmadığını ifade etti.

AKSU'NUN KONUŞMASI

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da 2004 ve 2005'teki toplu görüşmelerde üç memur konfederasyonunun birlikte hareket ettiğini, ancak bu yıl ayrı ayrı hareket edeceklerini söyledi. Kendilerinin birlik ve beraberlik çağrılarını diğer konfederasyonların kabul etmediğini söyleyen Aksu, bundan üzüntü duyduklarını ifade etti. Toplu görüşmelerde sadece mali konuların değil, memurların özlük haklarının da masaya yatırılmasını istediklerini dile getiren Aksu, memur maaşlarının 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırının altında olmamasını talep ettiklerini söyledi. Bunun kendi hesaplamalarına göre bin 475 YTL olduğunu ifade eden Aksu, ayrıca memurlara grev ve toplu iş sözleşmesi hakkının tanınmasını ve önceki yıllarda mutabakat altına alınan, ancak hayata geçirilmeyen konular hakkında da gerekli düzenl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde