Goldaş'ı neden dava etti?

Goldaş'ı neden dava etti?

Fransız bankası Societe Generale, Goldaş'ı dava nedenini açıkladı..

Goldaş'ı neden dava etti?
16px
24px
04.04.2008 15:44
ABONE OLgoogle

Fransız bankası Societe Generale, bankanın başlattığı hukuki ve cezai yasal işlemlerin, Goldart/Goldaş şirketlerinin yükümlülüklerinin ihlaline ilişkin olarak Societe Generale'nin mallarının iadesini ve yararlarının korunmasını amaçladığını bildirdi.

Societe Generale'den yapılan yazılı açıklamada, bankanın, Goldart/Goldaş
grup şirketleri bünyesindeki kuruluşlara karşı (Bakırköy Asliye 4. Ticaret Mahkemesince verilen ihtiyati tedbir kararının infazı dahil olmak üzere) yasal yollara başvurduğunu teyit ettiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu kuruluşların akdi yükümlülüklerini ihlal etmesinden sonra bu sorunun çözümü için inandırıcı bir teklif sunulmaması karşısında bankanın bu riskini ortadan kaldırmak için yasal haklarını kullandığı, Societe Generale tarafından başlatılan yasal işlemlerin malların iadesini ve menfaatlerinin korunmasını amaçladığı kaydedildi.
Societe Generale'nin, Goldart/Goldaş grup şirketleri bünyesindeki kuruluşlara konsinye olarak altın teslim ettiği ve bu altın üzerindeki mülkiyet hakkının bankaya ait olduğu vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Goldart/Goldaş grup şirketlerinden herhangi biri konsinye altınların herhangi bir kısmını kendi işlerinde kullanmak istediğinde, Societe Generale ile bu altının satın alınması konusunda mutabık kalarak konsinye altının satın aldığı kısmına ilişkin tutarı Societe Generale'ye ödemek durumundaydı. Satın alınmayan veya satın alındıktan sonra ödeme yapılıncaya ve Societe Generale ödemeyi tahsil edene kadar altın Societe Generale'nin mülkiyetinde kalmaya devam etmektedir ve kalmaktadır.

Societe Generale'nin başlattığı hukuki ve cezai yasal işlemler, Goldart/Goldaş şirketlerinin yükümlülüklerinin ihlaline ilişkin olarak Societe Generale'nin mallarının iadesini ve yararlarının korunmasını amaçlamaktadır."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde