Gökyüzünün en havalıları

Gökyüzünün en havalıları

7. Airex Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı'nda iş adamlarına özel lüks uçaklar sergilenecek

Gökyüzünün en havalıları
16px
24px
13.06.2008 08:57
ABONE OLgoogle

İSTANBUL Atatürk Havalimanı'nda yarın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılacak 7'nci Airex Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı, havacılık sektörünü bir araya getirecek. 15 Haziran'a kadar açık kalacak fuarda 40"ın üzerinde yeni nesil uçak ve helikopterler sergilenecek.

Paris'ten Pekin'e bölgenin en büyük sivil havacılık fuarı olan Airex, Atatürk Havalimanı'ndaKİ Sefaköy tarafında bulunan Genel Havacılık Apronu"nda açılacak. Bu yıl yoğun katılımın olduğuna dikkat çeken organizatör Mint Fuarcılık Genel Müdürü Feyzan Erel, “Türkiye'nin son yıllarda havacılıkta hızla büyümesi, uçak imalatçıları tarafından yakından takip ediliyor. Airex'e yüksek ilgi bunun bir göstergesi. Fuara 40'ın üzerinde uçak ve helikopterin yanı sıra aralarında Boeing, Airbus, Bombardier, Embraer, Dassault, Cessna gibi sektörün önde gelen imalatçılarının da bulunduğu 35 ülkeden 140 şirket katılıyor” diye konuştu.

 En pahalı uçaklar

Fuarda sergilenecek yeni nesil iş jetleri fiyatları arasında fiyatları 60 milyon dolara yaklaşan "Gulfstream G550', "Global Express XRS' ve "Falcon 7X' gibi çok özel modeller bulunuyor. Yolcu kapasiteleri 10-14 arasında değişen bu uçaklar çok uzun menzilleriyle dikkat çekiyor. Fuar sırasında yeni uçak ve helikopter satışlarının gerçekleşmesi bekleniyor. Fuara Amerikalı imalatçı Cessna dördü jet 8 uçakla, Kanadalı Bombardier ise biri bölgesel yolcu, toplam 5 uçakla katılıyor.

 Ucuz Hava Taksi

İlk uçağını kısa süre önce teslim alan Atasay Grubu ile Hollandalı Etirc şirketinin ortaklığında İstanbul merkezli kurulan "MyJet', Airex sırasında ilk lansmanını gerçekleştirecek. Geçen yıl Amerikalı "Eclipse' şirketi ile 120 uçaklık anlaşma yapan MyJet, dört kişilik jetleriyle hava taksi hizmeti vermeye başlayacak. "Eclipse' 500 tipi uçak, düşük uçuş maliyetleriyle iş adamlarına kısa mesafelerde ucuz uçuş imkanı sunacak.

Ulaştırma Bakanlığı'nın ev sahipliğinde, Türk Hava Yolları (THY), TAV ve THY Teknik ana sponsorluğunda gerçekleştiren Airex"te Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri saat 10.00 ila 19.00, Pazar günü ise 10.00-15.30 arasında gezilebilecek.

 Hangi uçaklar geliyor?

Falcon 7X, Falcon 2000EX (Dassault), CRJ900, Global XRS, Challenger 605, Challenger 300, Learjet 60 Bombardier Aerospace, Citation XLS, CJ2, Soveregin, Mustang, Caravan Amphibian, Turbo Stationair, Skyhawk 182 ve 172 (Cessna), Hawker 4000, 900XP, Premier IA, Kingair 200, Bonanza G36 (Hawker Beecpcraft Corporation), G550, G200 (Gulfstream), SR20, G3 (

Cirrus Design), Eclipse 500 (Eclipse Aviation ), Legacy 600 (Embraer Executive Jets), Koala 119, Power 109 (AgustaWestland) sergileniyor. Statik alanda ise Bell 206 L4, 206 L3, 206 B3, Beech King B200, Socata TB20, Cessna 172 XP, Piper L18-C, Boeing Stearman ve Bombardier CL215 uçakları yer alacak.

 Boeing'ten çevreci uçak

AMERİKALI imalatçı Boeing, yeni nesil yolcu uçağı "787 Dreamliner'ın yüzde 15 daha az yakıt tüketeceğini açıkladı. İlk uçuşunu önümüzdeki aylarda yapacak 787, uzun menzilli uçuşlarda kullanılacak.

Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın dünyanın en büyük sorunlarından biri haline geldiğine dikkat çeken Boeing Ticari Uçaklar Çevre Stratejileri Direktörü Per Noren, ar-ge bütçesinin yüzde 75"ini bu konuya ayırdıklarını söyledi. Noren, “Yolcu uçaklarının 40 yıllık sürede karbondioksit salınımının yüzde 70, gürültü oranlarının da yüzde 90 düştü. Ancak bunlar hala yeterli değil. Uçaklarda biyoyakıt gibi yenilikçi teknolojilerle müşterilerimizin çevre performansını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 Biyoyakıt denemeleri

Uçaklarda biyoyakıt kullanımı için testler halen İngiliz havayolu şirketi Virgin Atlantic ve motor imalatçısı General Electric işbirliği ile sürüyor. Havayolunun "Boeing 747' tipi yolcu uçağında bir motor biyoyakıt ile çalıştırılıyor. Uçuşlar sırasında ölçümler yapılarak biyoyakıt performansı ölçülüyor. Boeing'in çevre konusunda yaptığı bir diğer araştırma ise yakıt pili. Geçen Boeing mühendislerinin tasarladığı özel pil ile tek motorlu pervaneli uçak uçuruldu.

Tolga Özbek/Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde