GM, Türkiye’de büyümeyi hedefliyor

GM, Türkiye’de büyümeyi hedefliyor

GM Avrupa Başkan Yardımcısı Browning, Türkiye’nin kilit büyüme pazarlarından biri olduğunu belirterek, “Türkiye, GM’in büyüyeceği 10 pazardan biri” dedi.

GM, Türkiye’de büyümeyi hedefliyor
16px
24px
03.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi General Motors (GM) Türkiye’de büyümeyi planlıyor. GM Avrupa’nın, satış, pazarlama ve satış sonrasından sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Browning, bir grup gazeteciyle yaptığı basın toplantısında, son dönemlerdeki otomotiv operasyonlarının dünya çapında işletme karı getirdiğini, GM’in tüm dünyada yılın ilk yarısında 1.1 milyar doların üzerinde operasyonel kar elde ettiğini, ancak Kuzey ABD’deki yapılanmanın da etkisiyle maliyetler nedeniyle bunun zarar gibi göründüğünü söyledi.

Yılın ilk altı ayında GM’in dünyada 106 milyar dolardan fazla satışla rekor gelir elde ettiğine değinen Browning, ayrıca Avrupa’da da 2000 yılından bu yana ilk kez ikinci karlı çeyreği gerçekleştirdiklerini belirtti.

Jonathan Browning, Türkiye’de kısa vadede döviz ve faizde hareketlilik olmasına rağmen yedi aylık toplam rakamlara bakıldığında bir istikrar gözlendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Kısa vadeli zorlukları bir kenara bırakırsak, Türkiye kilit büyüme pazarlarımızdan biri. GM, dünyada en önemli 10 büyüyeceği pazarı belirler. Türkiye, bu 10 pazardan biri. Türkiye, küresel anlamda en önemli pazarlarımızdan biri olduğu için öyle ürünler sunmak istiyoruz ki Türkiye için biçilmez kaftan olsun.”

GM’E İLK TÜRK GENEL MÜDÜR
Geçmişte Türkiye’de çalışırken de burada operasyonlarda Türklerin daha fazla çalışmasını ve bir Türk’ün genel müdür olmasını istediğini dile getiren Browning, “Şimdi de 2002’den bu yana genel müdürlük yapan Peter Fahrni’yi Avrupa’da Perakende Ağı Geliştirme Direktörü olarak atadık. Özcan Keklik de GM Türkiye Genel Müdürü oldu. Böylelikle tarihimizde ilk kez bir Türk bu pozisyonu alıyor” dedi.

GM Avrupa Başkan Yardımcısı Jonathan Browning, Türkiye’de satın alma operasyonlarını geliştirmek istediklerini ve İstanbul’da yeni bir satın alma ofisi açacaklarını da belirterek, şu anda 100 milyon dolardan fazla dağıtım kanalı yatırımları bulunan Türkiye’den tedarikçilerden yapılacak alım miktarını 2010’da 500 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’den şu anda gerçekleştirdiklerin yıllık satın alma miktarının 100-150 milyon dolar civarında olduğuna işaret eden Browning, gelecekte çok daha fazla tedarikçi ile çalışmak istediklerini söyledi.

‘TÜRKİYE, GELECEKTE İMALATTA ÇEKİCİ BİR YER’
Soruları da yanıtlayan Browning, Türkiye’de yatırım planlarına ilişkin bir soruyu, “Burada geçmişte montaj tesisimiz vardı. İmalat da yapıyorduk. İmalat açısından Türkiye gelecekte çok çekici bir lokasyon. Ancak şu anda size anonsunu yapabileceğimiz somut birşey yok. Yine de bu ülkeyi pozitif bir alan olarak görüyoruz” diye konuştu.

‘PAZAR YÜZDE 15-20 KÜÇÜLÜR’
Browning, Türkiye pazarından beklentileriyle ilgili bir soru üzerine de toplam pazarda bu yıl, geçen yıla göre yüzde 15-20 oranında küçülme beklediklerini ifade etti.

Renault Nissan’ın GM ile yaptığı görüşmelere de değinen Browning, 14 Temmuz’da CEO’ların bir araya geldiğini ve ne gibi işbirliği fırsatlarının olabileceğine baktıklarını belirterek, “14 Temmuz’dan itibaren 90 gün içinde birşeylerin belli olacağını sanıyorum” dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde