Germiyanlıgil; Ben de mağdurum

Germiyanlıgil; Ben de mağdurum

Altivi.com'un patronu Mehmet Germiyanlıgil verdiği ifadede kimleri suçladı?

Germiyanlıgil; Ben de mağdurum
16px
24px
02.06.2008 07:44
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin internet üzerinden kapalı teklif usulü ile ihaleyle satış yapan ilk internet sitesi olan ve hafta içinde İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonla, arasında şirket sahibi, genel müdürü ve finans müdürü ile birlikte 23 üyesi gözaltına alınan Altivi.com şirketindeki milyonlarca YTL'lik vurgunun, şirket server'ının incelenmesiyle ortaya çıktığı öğrenildi.

Mahkemeye sevk edilen Mehmet Germiyanlıgil'in verdiği ifadede "Benim olup bitenlerden haberim olmamıştır. Ne yaptıysa çalışanlar yapmıştır. Ben de mağdurum" dediği öğrenildi. Germiyanlıgil'in de aralarında bulunduğu 20 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Duruşmada sonunda Atilla Genç, Gürsel Koca ve Kamil Serhat Akbulut tutuklanarak, Ümraniye Cezaevi'ne konuldu. Soygunun Ekim 2007 sonlarında Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Bülent T. isimli site üyesi bir devlet memurunun şikâyeti sonrasında başlatılan çalışmalar kapsamında ortaya çıkartıldığı öğrenildi.

Katılım ücreti 10 YTL olan bir ihaleye 603 adet teklif sunup ihaleyi kazanamayınca 6030 YTL'sini geri isteyen, fakat önce Altivi Shop'tan alışveriş yaparak parasını alabileceği cevabıyla karşılaşan, ardından da alacağı hizmet kesintisi bedeli adı altında 60 YTL 30 kuruşa indirilen Bülent T.'nin şikâyetiyle önce siteyi izlemeye alan bilişim polisi, 3 ay süreyle müşteri kılığına bile girerek siteyi çözmeye çalıştı.

İşte 5 adımda vurgun

1- Server'ın yanına ikinci bir server yerleştirilerek teklifler görüldü.

2- En yüksek teklifin aynısını vererek gerçek müşterinin verdiği teklifi kırdı.

3- İkince server üzerinden önemli ihaleler esnasında siteye ataklar gerçekleştirilerek katılımcıların teklif vermesi engellendi.

4- Kanunen girmemeleri gereken ihalelere yedek server'lar üzerinden girildi.

5- Başkalarının kredi kartları üzerinden ihalelere katılıp ardından kazanılan ürünün tekrar şirkete yönlendirildiği tespit edildi.

Fırat Zengin/Yalçın Bel/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde