Gerilim ticareti bitirdi

Gerilim ticareti bitirdi

ORTADOĞU'DA YAŞANAN GERİLİM, BÖLGEYE YAPILAN İHRACATI YÜZDE 70 BİTİRDİ.

Gerilim ticareti bitirdi
16px
24px
21.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, şu an herhangi bir Türk kuruluşu ya da firmasının İsrail, Filistin ve Lübnan ile hatta Suriye ile ileriye doğru bir ticaret düşüncesinde olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Ekonomik ilişkileri, siyasi ilişkilerden ayırmanın mümkün olmadığını ifade eden Yırcalı, siyasi istikrarın, ekonomik ilişkileri sağlıklı olarak etkilediğini, uluslararası temaslarda da durumun böyle olduğunu kaydetti.

'Ticaret kesildi'
Rona Yırcalı, ABD ve koalisyon güçlerinin saldırısı öncesi Irak'la olan ticaretin çok yüksek olduğuna değinerek, saldırı sonrası ticaretin bıçak gibi kesildiğini anlattı.

İsrail ile Filistin arasındaki meseleden çok tedirgin olduklarını ifade eden Yırcalı, şu anki durumun krizin ötesinde, resmen ilan edilmese dahi bir savaş boyutuna geldiğini aktardı. Yırcalı, sorunun oluşturduğu zarar konusunda birşey söylemenin zor olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Bu ne kadar süreceğine, ne kadar şiddetli olacağına, ne kadar geniş bir bölgeyi kaplayacağına bağlı. Tabii endişeler var, bu Suriye'ye de sıçrayabilir. ABD yetkilileri Suriye'yi, İran'ı suçluyorlar. Çok başında olduğumuz için hemen şimdi birşey söylemek mümkün değil. Ama geçmiş tecrübelere bakarsanız, en azından İsrail'in Lübnan'daki hareketleri biraz kalıcı olacağa benziyor."

Lübnan'a yardım
Yırcalı bu arada, Lübnan'a yardım yapılmasını istediklerini, ancak DEİK olarak bunu kendi başlarına organize etmelerinin, bu şartlar altında mümkün olmadığını söyledi. Yırcalı, bunun, hükümetin izniyle ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi daha büyük kuruluşlarla organize edilebileceğini ifade etti.

'Gerginlik sürerse ihracat %70 düşer'

Ortadoğu ile yakın ticari ilişkilerde bulunan Gaziantepli iş adamları, Lübnan'da yaşanan sıcak çatışmanın son bularak bir an önce barış rüzgarlarının esmesini bekliyor.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, son

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde