Galatasaray'dan uluslararası arenada etkinliğini artırmak için atağa geçti

Galatasaray'dan uluslararası arenada etkinliğini artırmak için atağa geçti

Galatasaray, Fatih Birol'u Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek'in uluslararası ilişkiler başdanışmanı olarak görevlendirdi.

Galatasaray'dan uluslararası arenada etkinliğini artırmak için atağa geçti
16px
24px
13.06.2024 13:18Güncelleme: 13.06.2024 13:49
ABONE OLgoogle

Galatasaray, uluslararası arenada etkisini artırmak için Fatih Birol'u uluslararası ilişkiler başdanışmanı olarak atadı. Bu önemli adım, kulübün 11 Haziran 2024 tarihli kararıyla resmileşti.

Fatih Birol, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek'in uluslararası ilişkiler başdanışmanı olarak görevlendirildi.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamaya göre, "Fatih Birol, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek'in uluslararası ilişkiler başdanışmanı olarak atanmıştır." ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Fatih Birol'un bu göreve atanmasının yönetim kurulunun 11 Haziran 2024 tarihli kararıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

FATİH BİROL KİMDİR?

Dr. Fatih Birol, 1958 yılında Ankara'da dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, Viyana Teknik Üniversitesi'nde enerji ekonomisi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.

Dr. Fatih Birol, 1995 yılında Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) katılmadan önce, altı yıl boyunca Viyana'da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) bünyesinde çalıştı.

2009 yılında, Hollanda Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve Polonya Ekonomi Bakanlığı'ndan ödüller alan Birol, aynı zamanda Almanya Federal Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı. 2007 yılında Avusturya Cumhuriyeti Altın Onur Madalyası'na layık görülen Birol, 2006 yılında Fransa'dan Akademik Şövalyelik unvanını aldı.

2005 yılında Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği tarafından "Mesleğe Olağanüstü Katkı" ödülüne layık görüldü ve 2004 yılında ABD Enerji Bakanlığı'ndan, 2002 yılında ise Rusya Bilimler Akademisi'nden ödüller aldı.

Birol, 2021'de de TIME dergisinin dünyanın en etkili isimlerini belirlediği TIME100 listesindeki tek Türk olmuştu.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde