Futbol ve Formula 1’de sponsor endişesi başladı

Futbol ve Formula 1’de sponsor endişesi başladı

Başka finans sektörü olmak üzere her kesimi etkileyen kriz, sporu da vuruyor.

Futbol ve Formula 1’de sponsor endişesi başladı
16px
24px
24.10.2008 08:24
ABONE OLgoogle

Avrupa futbolundan Formula 1 ve NBA'e kadar her alanda tasarruf tedbiri alınması gündemde.

DÜNYAYI saran kriz dalgası spor endüstrisinin de kapısına dayandı. Sporda en fazla etkilenen alanlar Avrupa futbolu, NBA, Formula 1 ve 2012 Londra Olimpiyatları oldu. İngiltere'nin başını çektiği bazı Avrupa kulüpleri, en fazla sponsorluk ve bilet satışlarındaki düşüşlerde problem yaşıyor.

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı David Triesman, Premier Lig kulüplerinin toplam borcunun 5.2 milyar dolar olduğunu belirtirken, İngiltere Premier Lig Başkanı Richard Scudamore, ay başında yaptığı açıklamada, küresel mali krize rağmen, futbolun sürdürebilir bir yapısı olduğunu iddia etti.

TEK TİP MOTOR TAKIN

MANCHESTER United'ın, sigorta şirketi AIG ile yaptığı 56.5 milyon poundluk rekor sponsorluk anlaşmasının geleceği hala merak konusu iken, West Ham United, tur operatörü XL Leisure Group'un iflasıyla forma sponsoru ile yollarını ayırarak, 5 milyon poundluk gelirine veda etti.

Tıpkı futbol gibi milyonları peşinden sürükleyen ve oldukça maliyetli bir spor dalı olan Formula 1 yarışları da finansal krizden etkilenen sektörler arasında yer alıyor. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonları Birliği (FIA) Başkanı Max Mosley, geçen haftaki açıklamasında, takımları, radikal maliyet kısıtlamasına gitmeleri konusunda uyarmış, araçlarda tek tip motorun kullanılmasını önermişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde