FT'den Finansbank yorumu

FT'den Finansbank yorumu

Yunanistan'ın, Yunanistan Ulusal Bankası (National Bank of Greece)'nın, Finans Bank'a yaptığı 6.700 milyon dolarla Citibank gurubunu da geride bırakan teklifi ingiliz basınında da yer aldı.

FT'den Finansbank yorumu
16px
24px
03.04.2006 14:03
ABONE OLgoogle
Financial Times gazetesi, Yunan şirketinin Finans Bank'ı almak üzere olmasının iki ülke arasındaki ilişkilere de olumlu katkısı olacağını yazdı.

Yunan şirketinin, Finans Bank'ı alması halinde bunun Yunanistan tarafından tarihte yapılan en büyük yatırım olacağına dikkat çeken FT, anlaşmanın imzalanması halinde, bunun, aynı zamanda en büyük Türk-Yunan ortaklığı olacağını aktardı. Anlaşmanın bugün netlik kazanacağını bildiren Financial Times, Türkiye'nin en büyük sekizinci bankası olan Finans Bank'ın Yunan şirketi tarafından alınmasıyla birlikte ikili ilişkilerin ve yatırımın daha da gelişeceği yorumunda bulundu.

Yunan Ulusal Bankası'nın Finans Bank'ın yüzde 46'sını alma teklifinin Atina Borsası'nda da görüldügünü duyuran FT, Yunan Ulusal Bankası'nın aynı zamanda diğer küçük şirketlere de teklifte bulunacağını aktardı.

Yunan şirketinin, Harvard eğitimi almış Hüsnü Özyeğin'den Bankanın yerel yönetimini de devralacağını bildiren gazete, Finans Bank'ın isminde herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

Yunan Ulusal Bankası'nın (NBG) ülkede en büyük şirket olduğunu ve Güney Avrupa'da da sektörün yüzde 5'ini elinde bulundurduğuna dikkat çeken ingiliz Financial Times gazetesi, Finans Bank'ın da 200'den fazla şubesi olduğunu ve bu birleşmenin Türkiye'deki banka sektöründe en büyük birleşmelerden biri olduğuna dikkat çekti.

FT, ayrıca, "Türkiye dünya üzerinde en hızlı büyüyen ekonomilerden birine sahip. 2005 yılında da Türkiye yüzde 7.4 oranında büyüdü" ifadelerini kullandı.

Kamuran Samar/Londra

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde