Fransız gaz devi, soykırım tasarısına takıldı

Fransız gaz devi, soykırım tasarısına takıldı

Türkiye-Avusturya Doğalgaz Boru Hattı'na (Nabucco) altıncı ortak olmak isteyen Fransa'nın gaz devi Gaz de France, Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı yüzünden bekletilecek.

Fransız gaz devi, soykırım tasarısına takıldı
16px
24px
06.04.2007 05:58
ABONE OLgoogle

Avrupa'nın gaz ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan Türkiye-Avusturya Doğalgaz Boru Hattı'na (Nabucco) altıncı ortak olmak isteyen Fransa'nın gaz devi Gaz de France, Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı yüzünden bekletilecek. 

Geçen yıl Fransa Ulusal Meclisi'nde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan tasarı kabul edildi. Ancak yasalaşma süreci henüz tamamlanmadı. Enerji Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "22 Nisan'da ilk turu yapılacak Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar firmanın ortaklığını bekleteceğiz. Seçim sonrasında izlenecek politikalara göre karar vereceğiz." açıklamasında bulundu.

Söz konusu yetkili, Fransa'nın Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı'nı gündeme getirmesinden dolayı hükümetin bu konuya sıcak bakmadığını belirterek, "Bu nedenle ortaklık görüşmesi sonuçlandırılamadı. Türkiye Gaz de France'ı reddetmedi; ama onaylamadı da. Bekletiyor ve bekletmeye devam edecek." ifadelerini kullandı. Bir başka yetkili, Fransa'nın dev gaz firmasına Türkiye'nin dışındaki dört ortağın onay verdiğini, ancak Türkiye'nin bu konuda tavır koyduğunu söyledi.

Yaklaşık 6 milyar dolar maliyetle 3 bin km uzunluğunda olacak Nabucco'da Türkiye'den Botaş'ın dışında Bulgaristan'dan Bulgargaz, Romanya'dan Transgaz, Macaristan'dan MOL ve Avusturya'dan OMV Gas şirketlerinin ortaklıkları bulunuyor. Nabucco Projesi'nde Fransız Total ile görüşmelerin askıya alınmasından sonra Gaz de France ile görüşmelere başlanmıştı. Türkiye bu konuda Fransa'daki seçim sonuçlarını beklemeye karar verse de proje için Gaz de France'ın önemli olduğunu belirten bir başka üst düzey yetkili ise, "Ancak projeyle ilgilenen dünyanın önde gelen başka şirketleri de var. Onlar bu aşamada devreye girebilir." tespitini yaptı.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ise Türkiye'nin tavrı konusunda yorum yapmadı, sadece "Nabucco Projesi'ne büyük önem veriyoruz." dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde