Fransız bakana ilginç teklif

Fransız bakana ilginç teklif

Bakan Tüzmen, Fransız meslekdaşı Novelli'ye önce eleştirdi sonra ilginç teklifte bulundu...

Fransız bakana ilginç teklif
16px
24px
19.02.2008 13:41
ABONE OLgoogle
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin güçlü yapısını Fransa Dış Ticaret Bakanı Herve Novelli'ye hatırlatarak, "Ancak son dönemde AB üyeliği ve Ermeni meselesi konusunda Fransa'nın yaklaşımını halkımıza anlatmakta zorlanıyoruz" dedi.

Fransa Dış Ticaret Bakanı Herve Novelli ise iki ülke arasındaki yüzyıllara dayalı ilişkilerinden dolayı ebedi dost kalmaya mahkum olduğunu belirterek, "Bütün bu ortak geçmiş ve tarih nedeniyle anlık siyasi çıkışlara belli mesafeden bakmamız gerekir. Ben gelecekten iyimserim" dedi.

Devlet Bakanı Tüzmen, Fransa Dış Ticaret Bakanı Novelli ve beraberindeki heyet ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda görüştü Basına açık yapılan görüşmede konuşan Bakan Tüzmen, Türkiye ile Fransa arasındaki ticaret hacminin 14 milyar dolar olduğunu, bu rakamın son üç yılda 20 milyar dolara ulaşmasını beklediğini kaydetti. Türkiye ihracatının yüzde 5.6'sını Fransa'ya yaptığını buna karşılık toplam ithalatın yüzde 4,6'sını ise Fransa'dan gerçekleştirdiğine işaret eden Tüzmen, Türkiye'de 702 Fransız şirketinin toplam 3 milyar yatırımın olduğuna dikkat çekti.

Tüzmen, iki ülke arasındaki ekonomik iyi ilişkilerin siyasi alanda yaşanması gerektiğini söyledi. Türkiye ile Fransa arasında yüzyıllara dayalı bir dostluğun olduğunu ifade eden Tüzmen, "Tabi böylesine kuvvetli bir altyapı olunca son dönemde AB üyeliği konusunda ve Ermeni meselesi konusunda Fransa'nın yaklaşımını halkımıza anlatmakta zorlanıyoruz. Biz istiyoruz ki Türkiye ile Fransa arasındaki ticaret hacmini en iyi noktaya taşıyalım ve diğer sorunları çözerek, yolumuza devam edelim. Siz ve arkadaşlarınız ülkemizi tanıdıkça bizim AB üyeliğimiz konusunda ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz" diye konuştu.

Konuk Bakan Novelli ise, Türkiye'ye son yıllarda gelen en kalabalık Fransız işadamı heyeti ile geldiğini belirterek, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Türkiye'nin geleceğine inandıklarını ifade eden Novelli, "Birlikte yeni hedefler saptayabiliriz. Yapılacak daha çok işimiz var. Ayrıca Türk işadamlarını Fransa'ya bekliyoruz. Onları tıpkı Türkiye'deki gibi Fransa'da iyi karşılayabileceğimizden emin olabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Novelli, Türkiye'nin ekonomide önemli bir küresel güç olmaya başladığını ve Türkiye ile Fransa ekonomisinin ortak yanlarının olduğunu söyledi. Ekonomik ilişkilerin yoğunluğu ölçüsünde diğer sorunların aşılacağını kaydeden Fransız Bakan, "Dolayısıyla ekonomik ilişkileri yoğunlaştırarak, siyasi sorunları düzlüğe çıkarabiliriz. Benim size önermek istediğim metod bu. Zaten sizinde buna açık olduğunuzu görüyoruz. Ülkelerimiz arasında yüzyıllara dayanan bir ilişkimiz var. Bu neden iki ülke ebedi dost olmaya mahkum. Bütün bu ortak geçmiş ve tarih nedeniyle anlık siyasi çıkışlara belli mesafeden bakmamamız gerekir. Belki biraz çelişkili gözükecek ama ikili ilişkilerin geleceği için oldukça iyimserim" diye konuştu.

TÜZMEN'DEN FRANSIZ BAKAN'A "MERSİN'DE DALALIM" TEKLİFİ

Görüşmede her iki bakan arasında sıcak diyaloglar yaşandı. Fransız Bakan Novelli, konuşmasına başlamadan önce Bakan Tüzmen'in atletik ve sportif özelliği ile ilgili çok fazla şey duyduğunu belirterek, "Açıkçası biraz kıskandım" dedi. Bunun üzerine Tüzmen, "Sizde dalgıçlık varsa Mersin'de daldırabilirim" diye teklifte bulundu. Novelli, Tüzmen'in teklifini "Maalesef tıp bana bunları yasaklıyor" diye geri çevirdi.

Bakan Tüzmen'in belinden geçirdiği rahatsızlığından da haberinin olduğunu dile getiren Novelli, "Ama sizi formda gördüm" demesi üzerine Tüzmen, "Çok şükür iyiyim" dedi.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde