Fortis, ABN Amro Bank'ı satıyor

Fortis, ABN Amro Bank'ı satıyor

Fortis yakın zamanda aldığı ABN Amro Bankası'nı yarı fiyatına satıyor. İşte alıcı...

Fortis, ABN Amro Bank'ı satıyor
16px
24px
29.09.2008 20:25
ABONE OLgoogle

Finansal açıdan zor duruma düşen Fortis Bank'a Hollanda devletinin 4 milyar Euro katkı sağlayacağı belirtildi. Fortis'in yakın zamanda aldığı ABN Amro Bankası'nın ise büyük ihtimalle yarı fiyatına ING Bank tarafından satın alınacağı duyuruldu.

Fortis'in içine girdiği krizin daha da büyümeden çözülebilmesi için harekete geçen Hollanda, Belçika ve Lüksemburg, bankanın yüzde 49'luk hissesinin satın alınması konusunda anlaşmaya vardılar. Her üç ülkede bunun karşılığında Fortis'e 11,2 Euro'luk bir ödeme yapacak. Bu paranın 4,7 milyarı Belçika, 4 milyarı Hollanda ve 2,5 milyarı ise Lüksemburg tarafından karşılanacak.

'Fortis'i kurtarma toplantısı' olarak da değerlendirilen görüşmelere Hollanda adına katılan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Wouter Bos, söz konusu planın gerekliliği üzerinde durdu. Ekonomide hareketli günlerin yaşandığı bir ortamda Fortis'in ayakta kalabilmesi için bu yardımı yapmaya mecbur olduklarını kaydeden Maliye Bakanı Bos, bankanın bundan sonra güvenli bir şekilde yola devam edeceğini söyledi.

Maliye Bakanı, "Bu acil müdahaleyi yapmayabilirdik de ama o durumda şu soru çıkardı ortaya, Fortis pazartesiden itibaren yaşamaya devam eder miydi ? Fortis, son derece iyi bir banka. Aksi halde böyle bir girişimde bulunmazdık" dedi.

Fortis'in kısmen de olsa kamulaştırılması Hollanda meclisinin büyük bir kesimi tarafından da olumlu karşılandı. Meclis'te temsil edilen siyasi partiler, devletin yaptığı söz konusu müdahaleyi 'yapılması lazımdı' şeklinde değerlendirdiler. Fortis'in kamulaştırılmış olmasının iyi bir şey olmadığını belirten muhalefetteki Liberal Parti (VVD)'li milletvekilleri ise bundan başka da çıkış yolu olmadığını açıkladılar.

Liberal Parti, bankanın çoğunluk hisselerinin kamulaştırılmamış olmasının son derece olumlu olduğunu dile getirirken, ana muhalefet partisi Sosyalist Parti (SP) ise buna karşı çıktı. "Bu denli yüksek oranda kaynak aktarımı olduysa neden bankanın çoğunluk hisseleri alınmadı ?" sorusunu soran SP'li milletvekilleri, Hollanda'nın hisseler üzerinde ağırlıklı söz sahibi olması gerektiğine dikkat çektiler. Öte yandan, konunun bu hafta içinde parlamentoda düzenlenecek bir toplantıda detaylı bir şekilde ele alınması da bekleniyor.

FORTİS, ABN AMRO'YU ING'YE SATIYOR

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg hükümetlerinin verdiği maddi destekle rahat bir nefes alan Fortis'in, bundan bir süre önce rekor bir fiyata satın aldığı ABN Amro Bankası'nı ise elinden çıkarmaya hazırlandığı belirtildi. Bu çerçevede, yapılan teklifleri değerlendiren Fortis'in, ABN Amro'yu ING Bank'a satmaya karar verdiği bildirildi.

Hollanda medyası, Fortis'in on ay önce 20 milyar Euro ödeyerek satın aldığı ABN Amro'nun Hollanda ayağını 10 milyar Euro'ya ING'ye satmaya yeşil ışık yaktığını yazdı. Söz konusu satış işleminin en geç iki hafta içinde sonuçlanmasının beklendiği de belirtildi.

SENDİKALAR TELAŞLANDI

Tüm gelişmeler yaşanırken sendikalar ise ABN Amro Bankası'nın yeniden satılmasının işten çıkışlara yola açabileceği endişesine kapıldı. Yaklaşık 22 bin çalışana sahip olan ABN Amro'da tasarruf tedbirleri gerekçesiyle çıkışların yaşanabileceğine dikkat çeken sendika temsilcileri, hükümeti bu konuya da eğilmesi gerektiği yönünde uyardılar.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Wouter Bos'un Fortis'e yapılacağını duyurduğu maddi katkının yerinde olduğuna da temas eden sendika yetkilileri, bu katkının daha çok hissedarları ilgilendirdiğini, oysa banka çalışanlarının da dikkate alınması gerektiğini kaydettiler.

Maliye Bakanı'yla bu konuyu görüşeceklerini aktaran sendikacılar, olası iş çıkışlarını engellemeye çalışacaklarını duyurdular. Hollanda'nın en büyük sendikası FNV yöneticileri, ABN Amro'ya yeni müşteri bulunması halinde yapılacak olan pazarlıklarda kendilerinin de masaya oturacaklarını açıkladılar.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde