Formula'yı eline yüzüne bulaştırdı

Formula'yı eline yüzüne bulaştırdı

Türkiye'nin en önemli projelerinden F1 yok pahasına, yabancılara gidiyor. işte beceriksizlik....

Formula'yı eline yüzüne bulaştırdı
16px
24px
02.04.2007 07:54
ABONE OLgoogle

İstanbul Ticaret Odası"nın (İTO) yıllardır başını ağrıtan İstanbul Park Pisti"nin işletilmesiyle ilgili olarak sona gelindi.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yerli ve yabancı 4-5 firmaya bizzat kendisinin giderek pistin işletmesini devredecek kuruluş aradı ve yabancı bir kuruluşla el sıkıştı. Ancak başkan bu yabancının ismini açıklamadı.

Başkanın ismini açıklamadığı bu yabancının son günlerde kamuoyunun gündeminde sıkça yer alan Formula One Administration"ın patronu Bernie Ecclestone olduğu belirtiliyor. Daha önce bu yabancı kuruluşla bir çerçeve anlaşması yaptıklarını söyleyen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, “İki taraf olarak bu anlaşmanın boşluklarını tamamladık, içini doldurduk. Bitti gibi gözüküyor. Anlaşmaya göre yıllık kira ve kârdan belli bir pay alacağız. Rakamı söyleyemem. Anlaşmanın detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Bernie, 2023"e kadar işletecek
İTO"nun meclis üyelerinin katılımıyla düzenlenen "dayanışma toplantıları"nın Şanlıurfa durağında Murat Yalçıntaş, habercilerle bir araya geldi. Yalçıntaş"ın burada anlaşmayla ilgili verdiği bilgiye göre, “İsmi açıklanmayan şirket, pisti vakıflara devir yılı olan 2023"e kadar işletecek. Pist anlaşmanın süresi boyunca tüm yarışları içine alacak şekilde bu yabancı kuruluş tarafından işletilecek. İTO pistin bakım da dahil olmak üzere hiç bir işine karışmayacak. İTO sadece 1-2 personelle pistin düzgün işletilip işletilmediğini kontrol edecek.”

Yapılan anlaşmanın Türkiye"yi memnun edeceğini vurgulayan Yalçıntaş, kira bedelinin TÜRSAB"ın teklif ettiği 8.2 milyon dolardan aşağı olması durumunda bazı İTO üyelerinin mahkemeye başvuracağı iddialarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: “TÜRSAB bu pisti işletmenin mali yükünü gördüğü için yazılı olarak teklifini geri çekti. Yani ortada 8.5 milyon dolar gibi bir rakam yok.”

Yalçıntaş, pistin yabancı bir kuruluşa devredilmesi sonrasında Motorsporları Organizasyonu A.Ş"nin tüzel kişiliğini ya ortadan kaldıracaklarını ya da FİAŞ"la birleştireceklerini de sözlerine ekledi. Öte yandan İTO yabancı kuruluşla anlaşma açıklarsa işletmeci kuruluş İstanbul Park arazisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü"ne devri yapılana kadar burayı çalıştırabilecek. Yap-işlet-devret formülüne göre inşa edilen İstanbul Park"ın 2023 yılı sonunda Vakıflar"a devredilmesi gerekiyor.

Firmaların kapısına gittim
Pistin ikinci kez ihaleye çıkarılmadan bir işletmeci bulunmasıyla ilgili olarak ortaya atılan iddialara da cevap veren Yalçıntaş “İlk ihalede yerli ve yabancı tüm gazetelere ilan verdik. Dünyada bu ihalenin yapılacağını duymayan kalmadı. 11 firma geldi, TÜRSAB hariç hepsi geri çekildi. TÜRSAB"ın da teklifini geri almasından sonra bizzat kendim 4-5 firmanın kapısına işletmeci bulmak için gittim. Aralarında yerli firmalar da vardı. İstanbul Park, Türkiye için kârlı bir yatırım ama işletmeci için değil” diye konuştu.

230 milyon dolara mal olan İstanbul Park Pisti"nin ortakları arasında TOBB, İTO ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bulunuyor. Motorsporları Organizasyonu A,Ş tarafından işletilen pistte bugüne kadar 2 kez “Formula 1” yarışı düzenlendi.

Çiğ köfteyle stres attı
Formula 1"e harcanan 230 milyon dolar para ve buna rağmen İstanbul Park"ı işletecek bir firma bulunamaması belki de en çok İTO Başkanı Murat Yalçıntaş"ın başını ağrıttı. Ama sonunda Murat Yalçıntaş, kapı kapı dolaşarak İstanbul Park"ı işletecek yatırımcıyı buldu. İTO Başkanı da, uzun süredir yaşadığı stresi Urfa"da düzenlenen
sıra gecesinde çiğ köfte yoğurarak gidermeye çalıştı.

Mehmet Gel/Türkiye

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde