Fındık komisyonu toplanıyor

Fındık komisyonu toplanıyor

ÇİÇEK: FINDIKLA İLGİLİ KURULAN KOMİSYON, BAŞBAKAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANIYOR.

Fındık komisyonu toplanıyor
16px
24px
07.08.2006 21:39Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Kızılay Derneğinin gelirlerinin artırılması amacıyla, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinden ve Katma Değer Vergisinden istisna tutulacağını, diğer vergilerde de önemli indirimler sağlanacağını bildirdi. Çiçek, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Kurul'un gündemine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye Kızılay Derneğinin çok başarılı bir hizmet sürdürdüğünü ve Türkiye'nin 'yüz akı' olduğunu ifade eden Çiçek, derneğin gelirlerinin artırılması amacıyla, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinden ve Katma Değer Vergisinden istisna tutulması ile diğer vergilerde önemli indirimler yapan yasa tasarısı taslağını imzaya açtıklarını kaydetti.

Toplantıda AB konusunun da gündeme geldiğini belirten Çiçek, bunun devam eden bir süreç olduğunu, zaman zaman gelinen noktanın ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulduğunu anlattı. Tarama süreci tamamlanmış 8 başlıkla ilgili olarak Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Ali Babacan ile AB Genel Sekreterliği konuyla alakalı 150 kadar sivil toplum kuruluşuyla 4 ayrı toplantı yaptığını ve bilgi verildiğini belirten Çiçek, açıklanan takvimin bu şekilde sürdürüldüğünü, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın da konuyla ilgili Kurul'a bilgi verdiğini ifade etti.

DİYANET'İN FAALİYETLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Çiçek, Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerinin de gündeme geldiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye'ye mahsus bir cumhuriyet kuruluşu olduğunu, hiçbir İslam ülkesinde bu özellikte bir kuruluşun söz konusu olmadığını kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasal kuruluşlarından olan Diyanet İşleri Başkanlığının önemli hizmetler ifa ettiğini dile getiren Çiçek, Başkanlığın, İslam dininin inanç, ibadet ve adet esaslarıyla ilgili işleri yürüttüğünü, din konusunda toplumu aydınlattığını ve ibadet yerlerini yönettiğini anlattı. Diyanet İşleri Başkanlığının, İslam dininin birlik ve kardeşlik ruhunu toplumun bütün kesimlerine benimsetmek ve toplumun dini konularda sağlam kaynaklara dayalı bilgi sahibi olmasını temin etmek, yurtdışındaki soydaş ve vatandaşların kendi kimliklerini muhafaza edebilmeleri açısından, hem içeride hem dışarıda önemli bir hizmet ifa ettiğini belirten Çiçek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Başkanlık personelinin Bakanlar Kuruluna yaptıkları çalışmalar ve sorunlarıyla ilgili sunum yaptıklarını kaydetti.

'TÜRKİYE, CİDDİ ÇABALAR GÖSTERİYOR'

Dış politikayla ilgili gelişmeleri de değerlendirdiklerini ifade eden Çiçek, Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin İslam Konferansı Örgütü'nün Malezya'daki toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantıya ilişkin bir değerlendirme yaptığını, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de konuyla ilgili temasları hakkında Kurul'a bilgi verdiğini anlattı. Ortadoğu'daki üzücü durumun şiddetini, vahametini sürdürdüğünü belirten Çiçek, 'Türkiye, bu sıkıntıların bertaraf edilmesi, bölgede huzurun ve barışın tesisi noktasında, elindeki her türlü imkanı kullanarak, çabayı göstererek olumlu bir sonuca varılmasını istemektedir. Bunun için ciddi çabalar gösteriyor. Elinden geldiği kadar yardım yapıyor' diye konuştu. Türkiye Kızılay Derneğinin geçen hafta 60 TIR'dan oluşan bir yardım konvoyunu bölgeye gönderdiğini ifade eden Çiçek, 40 araçlık bölümünün Lübnan'a, 20 araçlık bölümünün de evlerini terk ederek Suriye'ye sığınan Lübnanlılara ulaştırıldığını kaydetti. Çiçek, 'Gelinen nokta bütün yönleriyle Bakanlar Kurulunda bir defa daha değerlendirme konusu yapılmıştır' dedi.

FINDIKLA İLGİLİ KURULAN KOMİSYON TOPLANIYOR

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde