Fikret'i öldüren hisseler

Fikret'i öldüren hisseler

Borsada 'Ayı Fikret' lakabıyla tanınan ünlü spekülatör Fikret Canayakın, 2 hisse senedi yüzünden hayatını kaybetti

Fikret'i öldüren hisseler
16px
24px
01.03.2008 12:04
ABONE OLgoogle

Borsada 'Ayı Fikret' lakabıyla tanınan ünlü spekülatör Fikret Canayakın pozisyon aldığı Global ve İhlas Holding hisselerinde üst üste gelen iki olumsuz haberin ardından tahtalar taban yapınca kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi.

HİSSE senedine yatırım yapmak riskli olduğu kadar bazen istenmedik olaylara da neden olabiliyor. İşte böyle bir olay dün gerçekleşti. Borsanın ünlü spekülatörlerinden Fikret Canayakın dün bir aracı kurumun Bakırköy şubesinde kalp krizi geçirerek vefat etti. Spekülatörün kalbinin dayanmadığı olaylar zinciri ardarda gelen iki haberle başladı.

Borsanın ilk yıllarından bu yana hisse senetlerinde yaptığı operasyonlarla tanınan ve adeta borsa sevdalısı olan Fikret Canayakın güne yine her zamanki gibi işlem yaptığı Bakırköy'deki aracı kurum şubesine gelerek başladı. Borsa açılmadan önce günün haberlerine bakarken ilk sarsıntıyı yaşadı. Çünkü yüklü miktarda yatırım yaptığı İhlas Holding ve Global Yatırım Holding ile ilgili haberleri gören Canayakın, haberlerin içeriğinin hisselerin fiyatı için olumsuz olacağını anladı. BDDK İhlas Holding'in iştiraklerinden İhlas Finans'ın yeniden faaliyete geçmeyeceğini açıklarken Global Yatırım Holding'in kazandığı İzmir Limanı İhalesi de Danıştay'tan veto yedi.

İLK SEANSIN BAŞINDA FENALAŞTI

İMKB yönetimi de İhlas Holding ve Global Yatırım Holding'den açıklama istediği için hisselerin sıralarının kapalı olduğunu belirtti. Son zamanlarda adı 'İhlasçı Fikret'e çıkan Canayakın'ın korktuğu başına geldi. İhlas Holding sırasının kapalılığı sürerken Global Yatırım Holding'in hisseleri taban yaptı. Aynı anda İhlas Ev hisselerinin de düştüğünü gören Canayakın fenalaştı.

55 yaşındaki, kilo problemi de olan Canayakın'ın kalbi yüklü miktarda yatırım yaptığı hisselerin çöküşüne dayanamadı. Saat 10.30 gibi kalp krizi geçirerek çok sevdiği borsada yine işlem yaparken aracı kurum şubesinde kendine ait odada hayata veda etti. Canayakın'ın vefatı borsa çevrelerinde de büyük üzüntüyle karşılandı. Borsacılar bir birlerini arayarak baş sağlığı diledi. Canayakın'ın cenazesi bugün Fatih Cami'nde kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

Data Vurgunu'nda yara almıştı

2003 yılının mart ayında Data Menkul Değerler'in sahibi İbrahim Sezgin'in yurtdışına kaçmasıyla patlak veren 'Data Vurgunu'nun mağdurları arasında borsacı Fikret Canayakın da vardı. Data Menkul Değerler'in o zamanki sahibi İbrahim Sezgin 838 müşterisinin hisselerini karısının hesabına geçirerek, 2.5 trilyon lira ile yurtdışına kaçmıştı. Canayakın ve diğer yatırımcılar Data Menkul'ün Kapalıçarşı Şubesi'ni üs haline getirmiş ve Avukat Sabahattin Efe ile haklarını aramak için çaba sarfetmişlerdi.

Fikret Canayakın'ın borsada aldığı ilk hisse ise Goodyear

BORSANIN sevilen spekülatörlerinden Fikret Canayakın aynı zamanda borsanın da ilk spekülatörlerinden. Borsayla tanıştığında aldığı ilk hisse ise Goodyear. Borsa çevreleri Canayakın'ı Çukurova ve Kepez Elektrik'e yaptığı yatırımlarla biliyor. Canayakın'ın borsada şansının olmadığı hisseler arasında Aktaş Elektrik, Net Turizm gibi hisseler sayılıyor.

Canayakın SPK tarafından bir defa geçici işlem yasaklısı oldu ama yasak daha sonra kalktı. Canayakın'ın serveti ise aileden geliyor. Canayakın adını dedesinden almış. Dedesi Fikret Canayakın, Erzincan'dan İstanbul'a ilk göç edenlerden.

DIŞARIDA HAYIRSEVER

Dede Canayakın Türkiye'nin ilk özel bankası Yapı Kredi Bankası'nın kuruluşunda da bulunuyor. Yani YKB'nin ilk hissedarlarından. O dönemde İstanbul'da Laleli'de araziler de alıyor. İstanbul'un ilk gelişen ve iş hanlarının oluştuğu Laleli'deki arsaların kat karşılığı verilmesi üzerine Fikret Canayakın'a da aileden gelen büyük servet kalıyor.

Canayakın'ı borsanın ilk yıllarından tanıyan bir borsacı şöyle anlatıyor: 'Rahmetli borsa çevresinde sevildiği kadar dışarıda da çok seviliyordu. Kimse bilmez ama ciddi hayır işleri vardı. Örneğin bir bankanın Aksaray şubesinde hesap açıp kendi tespit ettiği yardıma muhtaç insanlara her ay yardım ediyordu. Bu insanlar Canayakın'ın çıkarttığı kartlarla gidip her ay maaş gibi para alıyorlardı.'

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde