Fenerli ’en zengin’ çıktı yoksulluk Trabzon’a düştü

Fenerli ’en zengin’ çıktı yoksulluk Trabzon’a düştü

FSTATS ve Allstats tarafından 20 ilde yapılan ’Türkiye’de Taraftar Profili’ adlı ankete göre aylık geliri 1500 YTL’den fazla olan taraftar en fazla Fenerbahçe’de.

Fenerli ’en zengin’ çıktı yoksulluk Trabzon’a düştü
16px
24px
21.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Fenerbahçeli taraftarın yüzde 25.71’i bu gelir grubunda iken, 1500 YTL’den fazla kazancı olan en az taraftar yüzde 12.81 ile Trabzonspor’da.

TÜM yayın kuruluşları için spor istatistikleri hazırlayan FSTATS ile Allstats, Türkiye’nin en geniş kapsamlı taraftar araştırmalarından birini tamamladı. Mart, nisan ve mayıs aylarında toplam 20 ilde 5 bin kişi ile yapılan ’Türkiye’de Taraftar Profili’ anketinin sonuçlarına göre, 4 büyükler içinde aylık geliri 1500 YTL ve üzerinde taraftarın en fazla bulunduğu takım Fenerbahçe. Fenerbahçeli taraftarın yüzde 25.71’i, Beşiktaş taraftarının yüzde 22.99’u, Galatasaray taraftarının yüzde 22.02’si, Trabzonspor taraftarının ise yüzde 12.8’i bu gelir grubu içinde. FSTATS, anket çalışmasında 30 soru ile taraftarın ekonomik ve sosyal profili çıkarıldı. Sorular arasında tutulan takımın galibiyet veya mağlubiyetinin cinsel hayatı etkileyip etkilemediği bile yer aldı.

LİSANSLI ÜRÜN:

Anket sonuçlarına göre, taraftarların yüzde 32.94’ü lisanslı takım ürünü almanın çok önemli olduğunu, yüzde 32.32’si ise önemli olduğunu düşünüyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de taraftarların yüzde 51’i tuttukları takımın lisanslı ürünlerini satın alıyor. Tuttuğu takımın lisanslı ürünlerine 250-500 YTL harcayan taraftar oranı en yüksek takım Trabzonspor. Trabzonsporlu taraftarın yüzde 2.89’u, Galatasaraylı taraftarların yüzde 2.47’si, Beşiktaşlı taraftarların yüzde 2.46’sı ve Fenerbahçeli taraftarların da yüzde 2.33’ü lisanslı ürün almak için 250-500 YTL arasında para harcıyor.

AİDAT ÖDEMESİ:

Lisanslı ürün konusundaki bu hassasiyet kulüp üyelerinin aidat ödemeleri konusunda gösterilmiyor. Ankete katılan taraftarlar içinde tuttukları takımın kulübüne üye olanlardan yüzde 11’i aidatlarını ödediğini, yüzde 4’ü ise ödemediğini açıkladı. Kulüp üyesi taraftarların yüzde 85’i ise, "Aidat ödüyor musunuz" sorusuna yanıt vermemeyi tercih etti.

NASIL YAPILDI:

Araştırma, 6 kişilik bir proje ekibinin yönetiminde 20 ilde toplam 5 bin kişilik bir kitle ile 1 Nisan-20 Mayıs tarihleri arasında yüz yüze yapıldı. Anket yapılırken iller, 7 coğrafi bölgedeki il nüfuslarına göre belirlendi ve anketlerin tamamı şehir merkezlerinde gerçekleştirildi. Anket çalışmasında, İstanbul, İzmir ve Ankara nüfusları ile doğru orantılı, kendi kendilerini temsil eden bölgeler olarak doğrudan örneklemeye dahil edildi.

EL BİLGİSAYARI İLE:

FSTATS CEO’su Mehmet Selçuk Ergin, taraftar anketinin 20 ilde anketörlerin elinde bulunan küçük el bilgisayarları ile yapıldığını söyledi. Ergin, bu bilgisayarların GPRS üzerinden merkezdeki bir ana bilgisayara bağlandığını ve anket verilerini buraya gönderdiklerini belirtti. Anketin bugüne kadar futbol taraftarlığı konusunda yapılan en kapsamlı çalışma olduğunu belirten Ergin, bu çalışmanın 6 ayda bir tekrarlanacağını belirtti.

Başarısızlıkta hakem sorumluluğu yüzde 6

TARAFTAR tuttuğu takımın başarısızlığında en fazla oyuncuları suçluyor. Yüzde 32.7’si başarısızlığın sorumlusu olarak oyuncuları görürken, yüzde 19’u teknik direktörü, yüzde 17’si ise külup yönetimini kusurlu görüyor.

Sadık taraftar yüzde 82

FSTATS anketinde, taraftarlara, ’tuttuğunuz takımı değiştirdiniz mi’ sorusu da yöneltildi. Yüzde 11’i soruyu yanıtlamazken, yüzde 5’lik ke

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde