Faruk Saraç'tan 'Padişahın Esvabı' defilesi

Faruk Saraç'tan 'Padişahın Esvabı' defilesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'Mimar Sinan Gü nleri' başladı.

Faruk Saraç'tan 'Padişahın Esvabı' defilesi
16px
24px
08.04.2011 14:38
ABONE OLgoogle

Etkinliklerin ilk gününde Modacı Faruk Saraç'ın, 'Padişahın Esvabı' isimli defilesi yapıldı.
Kadir Has Kongre Merkezi'nde yapılan etkinliklere Vali Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile eşi Neşe Özhaseki, İl Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, Melikgazi Kaymakamı Nusret Dirim, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, Mimarlar Odası Başkanı Hakan Mahiroğlu ile Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayı da vatandaş katıldı. Defile öncesinde Mustafa Aksay'ın "Çağını Aşan Mimar: Mimar Sinan" isimli sergisinin açılışı yapıldı.

Mimar Sinan'ın üç kıtaya yayılan eserlerinin fotoğ raflarla tanıtıldığı sergi, başta Kayseri protokolü olmak üzere tüm katılımcılardan tam not aldı. Sergi açılışının ardından 'Mimar Sinan Günleri'nin açılış konuşmasını yapan Başkan Özhaseki, Mimar Sinan gibi çağını aşan bir mimarı anmak ve anlamanın kolay olmadığına vurgu yaparak, "Sinan, Kayseri'de doğmuş, buranın havasını solumuş, Erciyes'in kar suyunu içmiş ve gençliğinde Erciyes'in siluetine bakarak büyümüştür.

Sinan'ı Sinan yapan kültür dokusu ve sosyal çevre binlerce yıllık bir Anadolu medeniyetinin birikimidir" dedi. Mimar Sinan'ın taş ile Anadolu topraklarında tanıştığına vurgu yapan Başkan Özhaseki, şöyle konuştu: "Sinan, camiler, medreseler ve kümbetlerdeki taş işçiliğinin güzelliğini bu çevrede görmüş ve taşın usta ile arasındaki aşkı, taşın taş olmadığı gerçeğini burada öğrenmiştir.

Çocukluğunda oyunlar oynadığı sokaklarda Erciyes'e bakarak onu adeta zihninde iz bırakan bir nazlı gelin gibi ezberlemiş, sonra Arif Nihat Asya'nın dediği gibi Süleymaniye'ye taşımıştır. O, mimari alanda bir dehadır. Kendine has bir üslup ve tarz geliştirmiş ve Osmanlı topraklarında çok değişik eserler ortaya koymuştur. O'nu sadece bir mimar olarak görmek üstada haksızlık olur.O, bir medeniyetin, topyekun bir kültür coğrafyasının birikimidir, mirasçısıdır. Hepimiz için hele hele de Kayseri için bir gurur kaynağıdır. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum."

'ULUSLARARASI SİNAN ÖDÜLLERİ' İLE ETKİNLİKLERİ DAHA KALICI HALE GETİRECEĞİZ

Anma programlarını daha kapsamlı ve katılımlı hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Özhaseki, 'Uluslararası Sinan Ödülleri' ile etkinlikleri daha kalıcı hale getireceklerini sözlerine ekledi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur da yaptığı konuşmada Sinan'ın muhteşem eserler inşa ettiğini kaydederek, "Büyük Sinan'ın doğduğu yerde yaşamaktan duyduğum memnuniyeti ve gururu ifade etmek istiyorum. Mimarl ık sadece güzel eserler bırakmak değil bir hayat tarzıdır. Biz Sinan'ın eserine baktığımız zaman bir hayat tarzını da görüyoruz" dedi.

Mimarlar Odası Şube Başkanı Mahiroğlu ise, Mimar Sinan'ın vefatının 423. yılı münasebetiyle düzenlenen anma etkinliklerine destek vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Son yıllarda Büyükşehir Belediyemiz, Erciye Üniversitemiz, Mimarlar Odamız yürütücülüğünde Çekül Vakfı, Tarihi Kentler Birliği ve A ğırnas Belediyesi katkılarıyla yaptığımız etkinliklerimiz Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin de desteği ile artık uluslararası bir düzeye çıkmış bulunmaktadır" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Faruk Saraç'ın merakla beklenen defilesi sahnelendi.

Ünlü Modacı Saraç'ın yorumu ile hazırlanan 36 Osmanlı padişahı, 3 valide sultan, 3 gözde sultan ve 1 şehzadenin kıyafetlerinin tanıtıldığı defile, büyük beğeni ile izlendi. 600 yıllık Osmanlı tarihinden derlenerek hazırlanan defilenin ilk bölümünde; 13. yy ile 18. yy arasında şekillenen erken dönem Osmanlı giyim tarzı, ikinci bölümünde ise 19. yy ile 20. yy arasındaki genç dönem Osmanlı giyim sitili anlatıldı. Bol bol alkış alan defile sonunda Başkan Özhaseki, ünlü modacı Saraç'a plaket takdim etti. 'Mimar Sinan Günleri' etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilen afiş yarışması ödül töreni ile Sinan Belgeseli de ilgiyle takip edilen programlar arasında yer aldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde