F1 pilotları hangi otellerde kalıyor?

F1 pilotları hangi otellerde kalıyor?

Formula 1 nedeniyle lüks oteller fiyatlarını ikiye katladı. Peki F1 pilotları hangi otellerde kalıyor?

F1 pilotları hangi otellerde kalıyor?
16px
24px
18.04.2008 08:48
ABONE OLgoogle

Formula 1 yarışının bu yıl ağustos ayından mayısa alınması, İstanbul'da bu ayı zaten dolu geçiren turizmcilerin F1 heyecanını farklı bir boyuta taşıdı. Büyük otellerin yarı kapasitesi F1 ziyaretçilerine ayrılınca, butik otellere ilgi arttı. F1 nedeniyle oda fiyatları tavan yaptı. Fiyatlarda yüzde 50'nin üzerinde artış gerçekleşti.

EN YÜKSEK TARİFE

Otellerin doluluğu nedeniyle ziyaretçilerin, evlerden oda kiralamak ya da pansiyonlarda kalmak durumunda kalabileceğini belirten TUROB Başkanı Timur Bayındır, "Mayısta bizim doluluk oranımız F1 olmasa da yüzde 90'ları bulur. Oteller, bunun da etkisiyle fiyatlarını Turizm Bakanlığı'nın öngördüğü şekilde en üst tarifeyi uygulayarak fiyatları artıracaktır. Eklenen yeni otellerle birlikte 120 bin civarında yatak var. Mayısta tümü dolu" dedi.

Bu yatak kapasitesinin yeterli olacağını söyleyen Bayındır, İzmit ve Bursa otellerine kayma olacağını sanmadığını söyledi. Antik Otel İstanbul Genel Müdürü Sevda Yılgaz da otelin yüzde 30'unu F1 müşterisine ayırdıklarını belirterek "Sürekli ilişkide bulunduğumuz tur operatörleri var. O nedenle biz diğer müşterilerimizi zor durumda bırakamayız" dedi.

Green Park Bostancı Genel Müdürü Dilaver Doğru ise F1 turlarının yurtdışı acentelerin tekelinde olduğunu ifade ederek F1'le kültür turizmini birleştiren Türkiye merkezli bir pazarlama yapılabilirse Türk turizminin F1'den kazançlı olabileceğini söyledi. Piste yakın olması sebebiyle takımların tercih ettiği Green Park Bostancı'da oda fiyatları günlük 300 euro. Bununla birlikte yeni açılan havaalanı yakınlarındaki oteller, F1 için özel paketler hazırladılar. Bunlardan biri olan Wow İstanbul Otel, günlük 170 eurodan satılan otellerin yanı sıra 850 euroya helikopter servisi yapıyor.

ALONSO MARRIOTT OTELDE KALACAK

Formula 1 yarışı için İstanbul'a gelen dünyaca ünlü pilotlar, İstanbul'un beş yıldızlı otellerine konuk olacak. Bu yıl kendine iki kez dünya şampiyonluğu yaşatan Renault'ya dönen Fernando Alonso, Marriott İstanbul Asia Otel'de kalacak. Renault takımının teknik ekibi ise Bostancı Gren Park Otel'de kalıyor. Toyota'nın teknik ekibi ve Süper Aguri pilotları da yine Green Park Bostancı Otel'de. 2007 Dünya Şampiyonu Ferrari pilotu Kimi Raikonen ve Ferrari'nin bir diğer pilotu Felipe Massa ise Çırağan Palace Kempinski'de yarışa hazırlanacak. McLaren Mercedes'in pilotu Hamilton da Conrad'ta konaklayacak.

Meral Gündoğdu/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde