'Eskiden kredi kartı mı vardı?'

'Eskiden kredi kartı mı vardı?'

UNAKITAN, STAR İHALESİNİ VE KREDİLERDEKİ BATIKLARIN ARTIŞINI DEĞERLENDİRDİ

'Eskiden kredi kartı mı vardı?'
16px
24px
27.09.2005 12:21
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 'Türkiye 20 yıldır özelleştirmeyi konuşuyo r. 20 yılda yaptığı özelleştirmenin tamamı 8 milyar dolar. Bu sene yapılacak özelleştirme tahmin ediyorum 20 mily ar doların üzerinde olacak' dedi.
      Kemal Unakıtan, Uluslararası İslami Fina ns Forumu'nun (IIFF) 2. gününde düzenlenen 'İslami Pencereler ve Değişim' konulu oturuma, ana konuşmacı olar ak katıldı.
      Unakıtan, konuşmasında özelleştirme konusuna değinirke n, özelleştirmeye devam edeceklerini söyledi. Birçok büyük şirketi özelleştirdiklerini belirten Unakıtan, 'Kulağınızda kal ır diye söylüyorum. Daha limanlarımız var. Erdemir, Tekel sigara, Türk Hava Yolları, Petkim, Milli Piyango, enerji dağıt ım şirketleri ve ondan sonra enerji üretim ihaleleri var. Özelleştirmelere aynı hızla devam edeceğiz. Devleti ekonom ik faaliyetlerden kurtarıncaya kadar özelleştirmeye devam edeceğiz' dedi.
    &nbs p; Unakıtan, Türkiye'nin 20 yıldır özelleştirmeyi konuştuğunu ifade ederek, '20 yılda yaptığı özelleştirmenin tamamı 8 milyar dolar. 2003 ve 2004'te özelleştirmenin altyapısını geliştirmek için çok uğraştık. 2005'in ilk 9 ayında 15 mily ar dolar civarında bir özelleştirme yaptık. Bu sene yapılacak özelleştirme tahmin ediyorum 20 milyar doların üzerin de olacak. 20 yılda 8 milyar dolar, bu sene 20 milyar doların üzerinde özelleştirme...' di ye konuştu.
      Türkiye'ye ilginin devam edeceğine inancını dile getir en Unakıtan, yeni yabancı yatırımcılar beklediklerini söyledi.
      Yabancı yatırıml ar için ellerinden gelen bütün iyileştirmeleri yaptıklarını ifade eden Maliye Bakanı, yabancıların yatırım için iz ne ihtiyaçlarının olmadığını, ellerini kollarını sallaya sallaya gelebileceklerini, minimum sermaye sınırı bulunmadığın ı, şirketlerini de 2 günde kurabileceklerini bildirdi.
      Hükümetin yerli-yaban cı sermaye ayrımı yapmadığını vurgulayan Unakıtan, 'İkisine de diyeceğimiz bir söz var, (Welcome) ' dedi.
      Unakıtan, yabancı yatırımcıların nitelikli personellerini ülke ye getirebileceklerini, istedikleri gayrimenkulü edinebileceklerini, uyuşmazlıkların da uluslararası mahkemeler de çözüldüğünü kaydetti.
      Kemal Unakıtan, yaptıkları düzenlemeler le Türkiye'nin yabancı sermaye çekmeye başladığını belirterek, ortalama 1 milyar dolar olan yabancı sermaye girişin in geçen sene 2.5 milyar dolara yükseldiğini, bu yıl rakamda iki misli veya daha fazlasının hedeflendiği

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde