Eryılmaz'ı yakan istihbaratçı

Eryılmaz'ı yakan istihbaratçı

Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, istihbaratçıyla konuşurken rüşveti anlatmış

Eryılmaz'ı yakan istihbaratçı
16px
24px
29.09.2008 08:59
ABONE OLgoogle

CHP, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın parti üyesi bazı belediye meclis üyelerini rüşvet almakla suçladığı ses kaydıyla ilgili olarak başlattığı incelemede "Bant kaydını yapan bir istihbaratçı" bilgisine ulaştı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın direktifiyle başlatılan soruşturmanın ilk bulgularına göre Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, yaklaşık dört yıl önce kendini istihbaratçı olarak tanıtan bir kişiyle, belediye personelinin ve meclis üyelerinin niteliğiyle ilgili uzun bir sohbet gerçekleştirdi.

Çeşitli zamanlarda tekrarlanan sohbet sırasında, kendisini istihbaratçı olarak tanıtan kişi konuşmaları banta aldı. Bu kişinin bir süre önce konuşmayı kaydettiği bantı satmak amacıyla bazı televizyon kuruluşlarını dolaştığı bilgisi de CHP'ye ulaştı. Bant kaydıyla ilgili olarak bilgisine başvurulan Eryılmaz'ın da bu kişiyle böyle bir sohbet yaptığını doğruladığı öğrenildi.

Suç duyurusu

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Kanal 7'nin ardından bazı televizyon kanallarında da yayınlanan ve kendisine ait olduğu öne sürülen ses kaydıyla ilgili Hürriyet'e şunları söyledi: "Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. RTÜK'e de başvuracağız. Kanal 7'deki kayıtların nasıl ele geçtiğini ve nasıl alındığını öğreneceğiz. Türkiye'de herkes, her şeyden önce kişilerin bireysel hukukuna açık saldırı anlamına gelen yasadışı dinlemenin bizzat kendisini sorgulamalıdır.

Çünkü Türkiye'de yasalar önünde herkes eşitse, haberleşme özgürlüğü ve gizliliği varsa o zaman bu tür rezaletleri yapanlara gereken cezalar verilmeli. Montajla, kesip biçmeyle gizli dinleme üzerine yapılan bu hukuksuzluk cezasını bulmalı."

Okan Konuralp/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde