Erdoğan'la Karamanlis'in farkı

Erdoğan'la Karamanlis'in farkı

ATİNA'DA ERDOĞAN'LA KARAMANLİS'İN BAYRAĞA GÖSTERDİĞİ SAYGININ KARELERİ..

Erdoğan'la Karamanlis'in farkı
16px
24px
04.05.2006 16:01
ABONE OLgoogle

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’ne ilişkin konular, dini özgürlükler ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması gibi AB’ye karşı yükümlülüklerinin yerine getirmesini istediği bildirildi.

Başbakan Erdoğan ile Karamanlis arasında bugün Selanek’teki SEECP zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ikili görüşmenin ayrıntıları Yunan Dışişleri Bakanlığı yetkililerince açıklandı.

Buna göre çok sıcak bir havada geçen görüşmede Karamanlis Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteğini tekrarlarken, AB sürecinde Türkiye’nin İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’ne ilişkin konulardaki, dini özgürlükler ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasını istedi.

LİMANLARI AÇIN TALEBİ

Görüşmede Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları bulduğunu ve bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılması gerektiğinin de üzerinde duruldu. İki başbakan Türkiye’nin AB çerçevesinde üstlendiği yükümlülükler arasında yer alan Türk limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine açılmasını da konuştu. Başbakan Erdoğan’ın Karamanlis’e yaptığı Türkiye davetinin tarihi ve ayrıntıları ise iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları tarafından görüşülecek. Toplantının yapıldığı otelde yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Yunan Başbakanı Karamanlis dün gece oynanan Feherbahçe-Beşiktaş maçı sonucu üzerine de karşılıklı espriler yapıldı.

AİLE FOTOĞRAFI

Görüşmelerin tamamlanmasından sona zirveye katılan başbakanlar aile fotoğrafı çektirdi. Alile fotoğrafı için toplantının yapıldığı otelin havuz başına önce Başbakan Erdoğan geldi. Başbakan Erdoğan yerinin belli olması için yere konulan Türk bayrağını alarak Atina Büyükelçiliği görevlilerine verdi.

Lütfi Karataş-Kerem Kurul/Milliyet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde