Erdoğan'ın Irak gündemi

Erdoğan'ın Irak gündemi

Bağdat'a gelen Erdoğan, Başbakan Nuri el Maliki tarafından resmî törenle karşılandı.

Erdoğan'ın Irak gündemi
16px
24px
10.07.2008 11:03
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun süredir gündemde olan Irak ziyareti bugün gerçekleşiyor. Günübirlik resmî bir ziyaret için başkent Bağdat'a gelen Erdoğan, Başbakan Nuri el Maliki tarafından resmî törenle karşılandı.

Ziyaretin gündeminde Irak'la stratejik işbirliği anlaşmasının imzalanması var. Irak Hükümet Sözcüsü Ali el Debbağ, Erdoğan'ın ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada anlaşmanın siyasi, diplomatik, kültürel, enerji, ekonomik ve askerî konuları içeren geniş kapsamlı bir belge niteliği taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ise dün yaptığı açıklamada, anlaşma metninde terör örgütü PKK'yla ilgili maddelerin de yer aldığını belirtti. Belge, Erdoğan ve Maliki tarafından imzalanacak.

Erdoğan'a Bağdat ziyaretinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Başbakan Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu eşlik ediyor.

Başbakan Erdoğan, Nuri el Maliki'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Yardımcıları Adil Abdülmehdi ve Tarık Haşimi ile de bir araya geldikten sonra ülkeden ayrılacak.

Bağdat/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde